Ana sayfa Diyanet Yarın belli oluyor! Ayasofya ibadete açılacak mı? Türk yetkililer dünyaca ünlü haber...

Yarın belli oluyor! Ayasofya ibadete açılacak mı? Türk yetkililer dünyaca ünlü haber ajansı Reuters’a konuştu

69

Uluslararası haber ajansına konuşan iki Türk yetkili, merakla beklenen kararın açıklanacağı tarihi paylaştı. Reuters haber ajansı, İstanbul’un simgeleri arasındaki Ayasofya’nın yeniden ibadete açılıp açılmayacağının yarın belli olacağını bildirdi.

Uluslararası haber ajansına konuşan iki resmi yetkili, Danıştay’ın verdiği kararın Cuma günü ilan edileceğini söyledi. Söz konusu yetkililerden biri, kararın Ayasofya’nın ibadete açılması yönünde olmasının beklendiğini de ifade etti.

1934’ten bu yana müze olan kutsal mekan, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bugün yaptığı açıklamada, “İbadete açılması, tarihi dünya mirası kimliğinden bir şey eksiltmez. Daha fazla insan orayı ziyaret edebilir” dedi.

Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesiyle ilgili 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali için Danıştay’da dava açılmıştı. ABD, Fransa ve Rusya’dan gelen son açıklamalar, Ayasofya’nın müze olarak korunması için çağrıda bulunuyor.

Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos ise Türkiye’nin Ayasofya’nın statüsüyle ilgili bir değişikliğe cüret edemeyeceğini ileri sürmüştü.

Kaynak: milliyet.com.tr

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here