Ana sayfa Diyanet Türk Diyanet Vakıf Sen, İzmir’de Camilerden Müzik Çalınmasına Tepki Gösterdi

Türk Diyanet Vakıf Sen, İzmir’de Camilerden Müzik Çalınmasına Tepki Gösterdi

50

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, İzmir’de cami hoparlörlerinden müzik çalınmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ünal, “Camilerimizi kirli oyunlarınıza alet etmeyin” ifadelerinde bulundu, sert tepki gösterdi.

“20 Mayıs 2020 tarihinde saat 17.00 sularında İzmir ilimizin çeşitli bölgelerinde bazı camilerin hoparlörlerinden kimliği belirsiz kişilerce merkezi ezan sisteminin frekansına korsan şekilde müdahil olmak suretiyle bir sabotaj gerçekleştirildiği ve müzik yayını yapıldığı ve sosyal medyada paylaşıldığı” haberleri basına yansımıştır.

Konunun hem adli hem de idari yönden soruşturulduğu, İzmir Müftülüğümüz tarafından açıklanmıştır.

Ülkemizin virüs salgını ile uğraştığı, millet olarak ve her kurumun üzerine düşeni yaptığı bir zaman diliminden geçmekteyiz. Birlik, beraberlik ve bütünlük içerisinde bu musibetten de kurtulacağımıza inancımız tamdır.

Ramazan ayının manevi atmosferini yaşarken, bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir gecesinde de insanlarımız, sağlık, huzur ve esenlik için dualar etmişlerdir. Bayrama sayılı günlerin kalmasının verdiği tatlı telaş ve sevinç içerisinde, sevgi, saygı, yardımlaşma ve dayanışma duyguları en üst seviyeye ulaşmıştır.

Böyle bir ortamda, beş vakit ezan okunan ve şu anda da hastalarımız, milletimiz, İslam alemi ve bütün insanlığın esenliğe kavuşması için, duaların edildiği camilerimizin minarelerinden, İzmir ilimizin bazı bölgelerinde, dışarıdan frekanslara girilerek müzik yayını yapılmasını ve yapanları şiddetle kınıyoruz.

Dini değerlerimizi ve camilerimizi küçümseyici, alaya alıcı, milletimizi birbirine düşürücü, bu hadsiz işleri yapanların bir an önce tespit edilmeleri ve gerekli adli ve idari yaptırımların yapılması beklentimizdir.

Camilerimizi, bizi biz yapan milli ve dini değerlerimizi rahat bırakın. Kirli oyunlarınıza alet etmeyin.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here