Ana sayfa Diyanet Tüm camilerde merkezi ezan sistemi açılıp kapatılacak

Tüm camilerde merkezi ezan sistemi açılıp kapatılacak

558

İzmir’de bazı camilerin hoparlörlerinin sabote edilerek müzik yayını yapılması üzerine yurt genelinde tedbir amacıyla merkezi ezan sistemleri hakkında düzenleme yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İzmir’de merkezi ezan sisteminin sabote edilerek minarelerden müzik yayını yapılmasının ardından suç duyurusunda bulunarak konun takipçisi olunacağını bildirmişti.

Konuya ilişkin benzer provokatif eylemlerin önüne geçilmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı 81 İl Müftülüğüne bir yazı gönderdi.

Başkanlık gönderdiği yazıda, merkezi ezan sisteminden istifade eden cami ve mescitlerdeki alıcı cihazlar veya amfilerin elektrik bağlantılarının, ezan ve saladan 5 (beş) dakika önce aktive edilecek ve cihazlar ezan ve salanın bitiminde kapatılması talimatını verdi.

Zaman ayarlı teknik araç ve gereçlerden de istifade edilebileceği vurgulanan yazıda, sistemin açık olduğu süre içerisinde herhangi bir sabotaj girişimine karşı din görevlilerinin daha hassas ve dikkatli olmaları istendi.

1 YORUM

  1. arkadaşlar, meslektaşlarım, aklın yolu birdir, benim çok basit ve parasız bir plan ve bir önerim olacak, bu benim önerim ve kesin çözümdür.merkezi ezan cihazının bağlı bulunduğu camiden bu işi kökten çözeriz. yani bütün imamları çok rahatlatacak ve tek elden açıp kapanılacak bir bağlantı.nasıl hocam, 2-3 liralık bir tane elektrik sıva üstü aç kapama düğmesi bu işi ve kaçak müdahale işini ortadan kaldırıyor, şöyle ki, çok basit bende yaparım, az çok elektrik bilgisi olan herkes yapar, en iyisi iyi bir elektrikçiye bağlatmaktır. merkezi ezan elektrik kaplosunun içinde 2 kaplo vardır, orayı açıp tekini ortadan ikiye bölüp veya zaten erkek fişe bağlayıp pirize takılıdır, direk oradan bu işi bilen çözer, bağlantısını yapar, uçlarını bu aç kapa düğmesine bağlayıp duvara monte ettiğiniz zaman bu işi çözüyor. bu düğmeyi bağlayıp, ezan okuyacak görevli hem bu merkezi ezan elektrik bağlantısını açar, hemde anfiyi açar ezanı okur, tekrar bu düğmeyi ve anfiyi ezandan sonra kapatır, dolayısıyla merkezi ezan cihazına elektrikte olmayacağı için, korsan giriş olmayacaktır. ezan okuyunca bu düğmeyi açınca cihaza elektrik gidiyor, okuyup kapatınca merkezi ezan tamamıyle devre dışı kalıyor, çünkü elektrik gitmediği için sorun çözülüyor. yani bu benim görüşüm gerek diyanete gerek bütün müftülüklere bildirilsin. işi merkezden bu şekilde çözmüş olacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here