Ana sayfa Diyanet Trabzon Vakfıkebir Eski Camii’de Kadir Gecesi programı düzenlendi, valilik soruşturma başlattı

Trabzon Vakfıkebir Eski Camii’de Kadir Gecesi programı düzenlendi, valilik soruşturma başlattı

1994

Trabzon Valiliği, Vakfıkebir İlçe Müftülüğü’nün Eski Cami’de düzenlediği Kadir Gecesi programı için soruşturma başlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs nedeniyle kapalı olan camilerin 29 Mayıs’ta açılacağını ifade etmişti. Ancak, Trabzon Vakfıkebir’de Kadir Gecesi bir camide program düzenlendiği ve programa maskesiz 20’den fazla kişinin katıldığı ortaya çıktı. Katılımcıların çoğunun da müftülük personeli olduğu öğrenildi.

Trabzon’da Vakfıkebir İlçe Müftülüğü, Kadir Gecesi nedeniyle ilçedeki eski camide özel canlı yayın programı düzenledi. Koronavirüs nedeniyle ibadete cemaatle kapalı olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 29 Mayıs’ta açılacağı ifade edilen camide düzenlenen programa maskesiz 20’den fazla kişi katılırken, katılımcıların müftülük personeli oldukları iddia edildi. Öte yandan Trabzon Valiliğinin programdan bilgisinin olmadığı öğrenildi.

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü, Kadir Gecesi nedeniyle geceye özel sosyal medya üzerinden de canlı yayın programı düzenledi.

Habertürk’ten Enis Yıldırım’ın haberine göre, koronavirüs nedeniyle kapalı olan ve 29 Mayıs’ta açılacağı öngörülen camide düzenlenen ve katılımcıların maske dahi takmadığı gözlenen programa İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, İlçe Vaizi Ekrem Akbaş, Şef Refik Altuntaş ve bazı din görevlilerinin yanı sıra bir grup din görevlisinin katıldığı öğrenildi.

Programı düzenleyenler kaymakamlıktan izin aldığını ileri sürerken, Trabzon Valiliğinin programdan bilgisinin olmadığı ortaya çıktı.

“BUNLAR HABER Mİ? BAŞKA HABER YOK MU?”

Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta ise kendisinden izin alınıp alınmadığı sorusuna sert çıktı. Kaymakam Yakuta, “Bunlar haber mi? Ülkede çok haber var. Kadir gecesi programına müftülük personeli katıldı. Benim haberim yok” diye konuştu.

Bu arada gecenin sosyal medya üzerinden canlı yayınla verildiği ve geceye katılanların tamamına yakınının maske takmadığı görüldü. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında ilçe müftüsü başta olmak üzere geceye katılan müftülük personelinin ifadelerinin alınacağı öğrenildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NELER DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte öncelikle valilikler ve müftülükler tarafından belirlenen şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz. Bir süre camilerimizde sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınacak, diğer vakitlerde bireysel ibadet uygulaması sürecektir. Tabii ki bu cemaatle namazı yine kurallar içerisinde ifa edeceğiz.” demişti.

Öte yandan, paylaşımı yapan müftülük personelinin sosyal medya hesaplarından fotoğrafların tamamını kaldırdığı da dikkat çekti.

Kaynak: Habertürk

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here