Ana sayfa Diyanet Son Dakika! Diyanet’ten 81 il müftülüğüne koronavirüs tedbirleri konulu genelge gönderildi

Son Dakika! Diyanet’ten 81 il müftülüğüne koronavirüs tedbirleri konulu genelge gönderildi

Son Dakika! Diyanet’ten 81 il müftülüğüne koronavirüs tedbirleri konulu genelge gönderildi.

İşte alınan kararlar:

Dünya genelinde görülen “Yeni Koronavirüs”ün (Covid-19) ülkemizde yayılmasına engel olmak, hastalıktan korunmak ve etkilerini en aza indirmek amacıyla Başkanlığımızca
alınan tedbirler kapsamında 16 Mart 2020 tarihinde cami ve mescitlerde namazların cemaatle kılınmasına ara verilmiş, normalleşme süreci kapsamında ise 29 Mayıs 2020 Cuma günü
cuma namazı ile birlikte cami ve mescit avlularında, avlunun yeterli olmadığı yerlerde ise uygun görülen açık alanlarda alınan tedbirler çerçevesinde cemaatle ibadete başlanmıştır.

İlerleyen süreçte cami ve mescitlerin kapalı mekânlarında ibadet için getirilen kısıtlama kaldırılmış, salgınla mücadele kurallarına uymak suretiyle cami içinde de ibadete başlanmıştır.

Son günlerde salgının yayılma hızının yeniden yükselmesi ve etkilerinin artması ilgi (a) genelge ile cami ve mescitlerde cemaatle ibadet için belirlenen tedbirlere titizlikle riayet edilmesinin önemini ortaya koymuştur.

Bu itibarla başta cuma namazı olmak üzere bütün namaz vakitlerinde cami ve mescitlerde;

1. Temizlik, maske ve mesafe kurallarına hassasiyet gösterilecektir.

2. Güvenli mesafe kuralına uygun olarak saf tutulması sağlanacaktır. Bu çerçevede kişiler arasındaki mesafe her yönden 1 metre olacak şekilde zemin üzerinde gerekli işaretlemeler yapılacak ve vatandaşlarımız sık sık bu konuda bilgilendirilecektir.

3. Topluca geçirilecek sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması amacıyla, namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği ve tesbihatın evde yapılabileceği hususunda cemaatimiz bilgilendirilecektir.

4. Cuma günleri iç ezandan önceki salavat okunmayacak, ezan ve kametler mümkün mertebe seri olarak icra edilecektir.

5. Cuma namazlarında hutbe duaları seri bir şekilde okunacak, Başkanlığımızca gönderilecek hutbe metinlerine hiçbir ilave ve çıkartma yapılmayacaktır.

6. Farz namazlarında kıraat kısa tutulacak ve hadr usulü ile okunacaktır.

7. Sokağa çıkma kısıtlamasına muhatap olan vatandaşlarımızın ve hastalık belirtileri taşıyanların cemaatle namaza katılmayarak ibadetlerini evlerinde eda etmeleri konusunda uyarı ve bilgilendirmelere devam edilecektir.

8. Camiye giriş ve çıkışlarda izdihama sebebiyet verilmemesi, mesafenin korunması, hiç kimseyle temasta bulunulmaması; musafaha, tokalaşma, kucaklaşma yapılmaması, gruplar halinde toplanılmaması hususunda vatandaşlarımız uyarılacaktır.

9. Din görevlileri, sokağa çıkma kısıtlamalarının bulunduğu vakitlerde cami ve mescitleri ibadete açacak ve görevlerinin başında hazır bulunacaklardır.

10. Camilerin kapalı mekânlarının yetersiz kalması ve iklim koşullarının açık alanda namaz kılmaya elverişli olmaması dolayısıyla il/ilçe müftülerinin teklifi ve illerde valilerin, ilçelerde kaymakamların onayı ile alınacak tedbirler çerçevesinde uygun görülecek kapalı alanlarda cuma namazı kılınabilecektir.
Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Prof. Dr. Ali ERBAŞ
Diyanet İşleri Başkanı