Ana sayfa Diyanet SON DAKİKA: Diyanet duyurdu, Umre ziyaretleri askıya alındı

SON DAKİKA: Diyanet duyurdu, Umre ziyaretleri askıya alındı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Umre ziyaretlerini koronavirüs salgını nedeniyle askıya aldı.

Suudi Arabistan tarafından yapılan tek taraflı açıklamada, koronavirüs nedeniyle Umre ziyaretleri askıya alınmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan da bu sabah Umre ziyaretlerinin askıya alındığı bilgisi geldi. Sağlık Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile yapılacak görüşmelerin ardından ne zamana kadar askıya alındığının duyurulacağı aktarıldı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan ve resmi haber ajansı SPA’da yer alan açıklamada, ülkedeki uzman sağlık kurumlarının Kovid-19’la ilgili gelişmeleri yakından takip ettiği belirtildi.

Söz konusu salgının önüne geçilmesi için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başta olmak üzere uluslararası örgütlerin ve devletlerin sarf ettiği çabaların destekleneceğinin kaydedildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Sağlık otoritelerinin tavsiyesi ve virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla alınan koruyucu tedbirler kapsamında, umre ya da Mescid-i Nebevi ziyareti için Suudi Arabistan’a girişlerin geçici olarak askıya alınmasına karar verilmiştir.”

Açıklamada ayrıca, virüsün tehlikeli bir şekilde yayıldığı ülkelerden Suudi Arabistan’a turistik vizeyle girişlerin ve Suudi Arabistan ile Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkelerin vatandaşlarının ülkeye giriş çıkışlarında ulusal kimlik kartı kullanımının da askıya alındığı belirtildi.

Haber Kaynağı: HaberGlobal