Ana sayfa Diyanet Siz faize değil diyanete karşısınız…

Siz faize değil diyanete karşısınız…

Türkiye tam bir zıtlıklar ülkesi. Neredeyse herkes bulunduğu kampa göre konum alıyor. Kemalist sistemin kurulduğu günden beri faiz eleştirisinde bulunan İslami duyarlılık sahiplerine “faiz kalkarsa sistem çöker, hem dünyada faizin olmadığı yer mi var?” diyen Kemalistler Twitter’da bir araya geldiler ve sözde bir faiz karşıtlığı ile #Diyanet kapatılsın etiketine yazmaya başladılar.

Kemalistlerin #DiyanetKapatılsın demek için bahane aradıkları bilinir. Bu gün yine bu etikete yazdılar.

Önce meseleye gelelim.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’na ‘Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?’ sorusu soruldu.

Verilen cevap şu:

“İslam’da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir. TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır.”

Konumuz Diyanetin verdiği cevap değil. Bu işin uzmanı fıkıhçılardır.

Biz meselenin başka bir boyutundayız.

Diyanetin verdiği bu cevaptan sonra cümle alem Kemalistler sosyal medyaya koşturdu ve yazmaya başladılar. Sakın faiz haramdır falan yazdıklarını düşünmeyin.

Etiket şu: #diyanetkapatılsın

Hani faiz haramdır etiketine yazsalar ya da faiz yasaklansın deseler tamam diyeceğiz de…

Dedik ya meselenin fıkhi boyutuna girmeyeceğiz. Çünkü fıkıhçıların alanı. Fetva zinhar yanlışsa fıkhi derinliği olan ulema çıkar karşı fetva verir. Ama size ne oluyor?

Sabah akşam zil zurna sarhoş gezen taifenin fıkhi duyguları mı kabardı diyeceğiz.

Eşcinsellik propagandasının sacayağı olanların İslami hassasiyeti mi diyeceğiz bu duruşa

Yoksa politik cepheleşmenin basit bir örneği olarak mı değerlendirmek lazım şu durumu…

Diyanetin verdiği cevaba “faiz yasaklansın” etiketi ile karşı çıkılsa daha yerinde olmaz mıydı?

Demek ki neymiş! Bu ülkede Kemalist sol kesim faize değil diyanete karşıymış!

Kaynak: Doğruhaber