Ana sayfa Arşiv Sigara Kullanan Diyanet Personeli Hac ve Umrede Görev Alamayacak

Sigara Kullanan Diyanet Personeli Hac ve Umrede Görev Alamayacak

223

Diyanet, hac ve umre görevlendirmesinde sigara kullanan personelleri tercih etmeyecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tüm illerdeki müftülüklere ve Diyanet’e bağlı kurumlara gönderdiği yazıya göre, sigara kullanan personeller hac ve umre organizasyonlarında tercih edilmeyecek. Diyanet İşleri Başkanlığı’na geçtiğimiz yıllarda gelen şikayetlerden ötürü kurum, bu seneki hac ve umre organizasyonlarında görevlendireceği personelin sigara kullanıp, kullanmadığına dikkat edecek. Öncelik sırası sigara kullanmayan personelde olacak.

Diyanet’in gönderdiği talimata göre, “Başkanlığımız hac organizasyonu ile kutsal topraklara giden vatandaşlarımızın hac ibadetlerini sahih, sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yerine getirebilmelerine personelimize büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Bu nedenle organizasyonumuzun her kademesinde görev yapacak personelimizin ehliyetli ve liyakatli olması Başkanlık olarak önem ve öncelik verdiğimiz hususların başında yer almaktadır.” ifadeleri yer aldı.

Talimatın içeriğine devam edecek olursak, “Hiç şüphe yok ki, bu durum kutsal toprakların manevi atmosferine yakışmadığı gibi rehberlik yaptığımız hac yolcularımızın da örneklik ve rehberlik noktasında beklentilerine uygun düşmemektedir.” denildi.

Diyanet’in organizasyonuyla hac veya umre vazifesini yerine getiren vatandaşlar, başkanlığa bir çok kez otel önlerinde sigara içildiğine dair şikayetlerde bulunduklarını belirten talimatta, “Bu itibarla bu yıl yapılacak hac görevli seçim mülakatlarında sigara içmeyen personel, sigara içen personele tercih edilecek; daha sonraki yıllarda da sigara içen personele hac organizasyonunda görev verilmeyecektir. Konu üzerinde hassasiyetle durulmasını ve söz konusu hususun tüm personele imza karşılığında duyurulmasını önemle rica ederim.” sözlerine yer verildi.

Personelin sigara kullanıp kullanmadığı nereden bilinecek?

Hac veya umre görevlendirmesi mülakatında “Sigara kullanıyor musun?” diye sorulabilir. Eğer görev almaya hak kazanır ve kutsal topraklarda görevi ifa ederken sigara kullandığı tespit edilirse veya şikayet üzerine bildirim olursa o personel zaten bir daha hac veya umrede görev alamayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here