Ana sayfa Arşiv Diva-Sen: “Sendikalar Kimsenin Rant Kapısı Olmamalıdır”

Diva-Sen: “Sendikalar Kimsenin Rant Kapısı Olmamalıdır”

159

Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, sendikanın resmi web sitesi üzerinden bir açıklama yaptı. Çopursuz, kamu sendikalarının başkalarının rant elde etme aracı olmadığı dile getirdi.

Sendikaların, amacının sadece üyelerine ve kurumunda çalışan personellerin sorunları dile getirerek çözüm üretmeleri gerektiği hususunda ortaya çıktığını belirten Başkan Çopursuz, sendikalara gönderilen geri dönüşüm oranlarının kamu görevlilerinin sorunlarını gidermek amacından uzaklaştığını ve rant kapısı haline geldiğini ifade ederek, “Gelişen süreç içerisinde sözüm ona bazı sendikacılar, kendilerine sunulan bu imkânları ve kurumsallaşmayı tam kavrayamadılar, sonuç olarak bir arada çalışma kültürüne en büyük darbenin ve fertlerin nefret duygularının oluşmasına sebep oldular.” açıklamasında bulundu.

“Sendikacılık çözüm mercidir, rant kapısı değil”

Sendikacılığın, çalışanların problemlerini tespit edip çözüm üretmesi gerekirken, gruplara ayırarak karşıt-yandaş seven-sevmeyen şeklinde ayırdığı görüşünde bulunan Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz açıklamasında şu sözlere yer verdi.

“Bu noktadan hareketle; sendikal anlayışlarını ve faaliyetlerini üyelerinin ve dolayısıyla kamu çalışanlarının problemlerini tespit edip çözüm üretecekler iken, kamu çalışanlarını kamplara ve gruplara ayırarak, hükumet yanlısı ve karşıtı, Cumhurbaşkanını sevenler ve sevmeyenler gibi absürt hezeyan içerisine giren bazı sendika temsilcilerinin birlikte çalışma barışını bozdukları sebebinin ise, genel merkezlerin geri dönüşüm olarak gönderdikleri aidatları rant olarak kullandıkları gerçeği ortaya çıkmaktadır. Zira sendikasından hizmet alamadığı için çekilme formuna imza atanları psikolojik etki altına alıp akla hayale gelmedik iftiralarla etkilemeye çalışmaları bunun en bariz ispatıdır.” dedi.

“İl-ilçe başkanları sendikalarının genel merkezinden bu hususta uyarılmalı”

Diğer sendika temsilcilerinin bu hususta uyarılması ve daha dikkatli olunması konusuna değinen Mustafa Çopursuz, sendika tercihi hususunda hiçbir amirin etkisi altında kalınmaması gerektiğini vurgulayarak, “Sahip olduğu rantın elinden gitmemesi için kendileri dışındaki sendikaları şuncu-buncu, seven-sevmeyen gibi iftira ve karalama çabasında bulunan il/ilçe şube başkanı ve temsilcileri genel merkezleri tarafından mutlaka uyarılmalı. Kendisini siyasete hazırlayan bazı amirlerin kamu çalışanlarını özellikle bir sendikaya üye olmaları hususunda yönlendirmelerine engel olunmalı.” ifadelerini kullandı.

“Genel merkezler, sendikaların geri dönüşümlerinin nerelere harcandığı konusunda titiz olmalı”

Son olarak genel merkezlerin temsilcilik ve şubelerine aktardığı geri dönüşümlerin nereye harcandığı konusunda titiz olmalarına değinen Çopursuz, “Ülkede legal olarak faaliyet gösteren sendikaların varlıklarında herhangi bir sakınca olmadığı tüm kamu çalışanları tarafından bilinmeli, geri dönüşüm olarak temsilcilere gönderilen sendika aidatlarının genel merkezler tarafından mutlaka kontrol altına alınarak harcamaların nerelere ve nasıl yapıldığı tespiti yapılmalı, kurumsal barışın tesisi ve kamu çalışanları arasındaki her türlü ayrımcılığın ortadan kalkması amacıyla devlet büyükleri tarafından tüm sendikalara eşit mesafede olduğu deklare edilmeli.” ifadesini kullandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here