Okuma Yazma Öğrenmek İçin Her Gün Kursa 2 Kilometre Yürüyen 85 Yaşındaki Şahizar Nine’nin Hayat Hikayesi

187

85 yaşında okuma yazma öğrenmek için neredeyse her gün 2 kilometre yürüdü.

Bursa’da yaşayan Şahizar Nine ilerleyen yaşına rağmen kar demedi kış demedi, okuma yazma öğrenmek için kursa her gün 2 kilometre boyunca yürüyerek gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde okuma-yazma bilmeyenler için düzenlenen seferberlik kampayası dahilinde Bursa’da açılan okuma yazma kursuna giden Şahizar Yıltır, 2 ayda sürede hem okuyacak hem de yazacak duruma geldi.

Keles Halk Eğitim Müdürlüğüne bağlı verilen kurslara Şahizar nine de katıldı. Sadece 1. sınıf okuduktan sonra okuldan ayrılan Şahizar Yıltır, yaklaşık 75 yıl sonra okuma yazma öğrenmeye başladı ve şu an televizyondaki yazılara varıncaya kadar her şeyi okuyabiliyor.

81 yaşında Kur’an-ı Kerim okumaya başladı

Şu anda 85 yaşında olan Şahizar nine, 4 yıl öncede Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenmiş. Gençliğinin hayvancılıkla uğraşmakla geçtiğini belirten Şahizar Yıltır, 14 yaşında evlendirildiği dönemi anlattı.

“Bize gelip okur musunuz, okula gider misiniz dediler. Ben de geleceğimi söyledim. Okulda öğrenmeye gayret ettik. Artık yaşımız geçti. Kafamız bu kadar alıyor. Aslında ben kendi kendime iyi okuyorum, ama şimdi biraz sıkılıyorum. Televizyonda, gazetede çıkan yazıları okuyabiliyorum. Keşke daha önce öğrenseydim diyorum, ama öğrenemedim. Böyle olacağını bilemedik. Anamızdan erken doğmuşuz.” ifadelerini kullandı.

Sadece 1 yıl okula gittiğini belirten Şahizar Yıltır, okulda geçirdiği 1 yılı anlatarak aynı köyde bırakmak zorunda olduğu okula, aynı köyde tekrar başladığı ifade etti: “Sonra beni okuldan aldılar. Küçücüktüm eskiden hemen alıveriyorlardı okuldan. Hep bu köydeydim. Baraklı’da bir okul vardı. İsmail hocamız vardı. Hepsi bir sınıftaydı. 1’den 5’e kadar aynı yerdeydik. Oraya 1 sene gittiydim. Şimdi okumayı da bu köyde ve okulda öğrendim. Okumak ve yazmakta zorlanıyorum, yaşımız var. Yaşımız olmasa zorlanmayacağız, ama benim kafam sadece okumakta değil ki. Yazı da biliyorum. Adımı da yazıyorum, telefonumu da biliyorum. Her şeyi biliyorum.” şeklinde sözlerine devam etti.

Bu zamana kadar hep hayvancılıkla uğraşarak çalıştıklarını ve eğitime zaman ayıramadıklarını anlatan Şahizar Yıltır, ayriyeten Kur’an-ı Kerim’i de öğrenerek hatmettiğini söyledi. “Hep çalıştık. Düşünmedim bile okumayı. Bir yere gitmediğim için okuma bilmemenin zorluğunu çekmedim. Az çok geldiğim gittiğim yeri biliyordum. Ben bundan sonra okusam ne yapacağım, öğrensem ne yapacağım? Kur’an-ı Kerim’i de sonradan öğrendim. 81 yaşında camiye giderek Kur’an-ı Kerim öğrendim. Yollarımız çamurdu, beni çamurda uğraştırmayın dedim. Ayakkabılarımızı değiştirip diğer ayakkabılarımızı giyerek gidiyorduk. Her yer çamur olduğu için. Kar, kış demeden ayağıma poşetleri giyerek camiye Kur’an-ı Kerim okumaya gittim. Hatmettim Allah’a şükürler olsun”

14 yaşımda evlendirildim

“14 yaşında ayaklarım sandıktan yere ermeden evlendirdiler. Ben dünyanın meşakkatini gördüm. Bir kayın validem vardı, kimse yoktu. Hayvancılık yapıyorduk. Hıdrellezde Keşiş Dağı’na (Uludağ) çıkıyorduk. Oradan iniyorduk kasım ayında, İzmir’e hayvan otlatmaya gidiyorduk. Çocuğum 1,5 yaşındaydı, atın ortasına biner götürürdük. Koyunların sütünü verip İzmir’den buraya dönerdik.”

Keles Halk Eğitim Merkezi’nde öğretmenlik yapan Hasan İlker Akalın ise Şahizar Yıltır için, “Baraklı Mahallesi’nde 5 kursiyerimiz vardı. Şahizar teyzem bunlardan bir tanesidir. Kendisi 1934 doğumlu 1. sınıfı okumuş, harfleri iyi kötü biliyordu, ama bir araya getiremiyordu. Biz onunla başladık ve okumayı söktü. Şahizar teyzemiz 85 yaşında. Okuma sertifikasını da aldı. Biz onu mezun etmiş olduk, ama desteğimiz devam edecek. Şahizar teyze 2 ayda öğrendi, çok zorlanmadı. Kurstan önce okuyamıyordu. Kurs bitmesine rağmen kursiyerlerimizle yakından ilgilenmeye devam ediyoruz.” dedi.

Sosyal medyada büyük destek gördü

85 yaşında okuma yazma öğrenen Şahizar Yıltır’ın sosyal medyada çıkan haberleri bir çok kişiye helal olsun dedirtti. Azmi ve çalışkanlığıyla 2 ayda okuma yazma öğrenen Şahizar teyze, sosyal medyada haberlerinin yayınlanmasının ardından büyük destek gördü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here