Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlık Bilkent Yerleşkesi’nde Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları;

Mücadelemize katkı veren herkese teşekkür ediyoruz. Dünya Türkiye’ye hayranlık duyuyor. Uluslararası ajanslar ve televizyonların gözü Türkiye’de…

Bu başarının sahibi tedbirlere uyan sizlersiniz. 10 Mart’ın üzerinden 8 hafta geçti. Salgında mücadelede bu süre kısa bir zamandır. Tedbirlere uyarak geçirdiğimiz 8 haftadan sonra, riskli bir gün bile tabloyu değiştirebilir.

“MÜCADELE DÖNEMİNİN İKİNCİ DÖNEMİNDEYİZ”

(Kovid-19) İyileşen hasta sayımız, toplam hasta sayımızın yüzde 70’ine ulaştı. 141 bin 475 hastamızdan 98 bin 889’u sağlığına kavuştu. Salgının 5. haftasından itibaren istikrarlı bir iyileşme içindeyiz. Şu anki şartlarda salgın kontrol altında.

“YENİ HAYATTA RİSKLER VAR”

Başarı ilk dönemde olduğu gibi tedbirlere bağlıdır. Virüs halen daha hareket halinde. Son verilerin ortaya koyduğu gibi bir hafta önceden çok daha iyi durumdayız. Gündelik hevesler ile kuralları askıya alarak AVM kuyruğuna girmek risktir

SALGIN KONTROL ALTINDA

Günlük test kapasitemiz 50 bine ulaştığı halde, hastalığın gerilemiş olması sebebiyle bu düzeyde test ihtiyacı doğmuyor. İyileşen hasta sayımız yüzde 70’e ulaştı. Sayıları 6 bin 239’a ulaşan filyasyon ekiplerimiz, ilk vakadan bugüne riskli, yani 1 hastayla teması olmuş 722 bin kişiye ulaştılar. Bu şartlar altında salgın kontrol altına alındı.

“ULAŞIMDA YENİ BİR OTURMA DÜZENİ GEREKMEKTEDİR”

Kontrollü Sosyal Hayatın size kesin olarak önerdiği şey, ‘Bir şey olmaz’ cümlesinin üstünü çizmenizdir. Kontrollü Sosyal Hayatın başarıyla uygulanması, sosyal alanın, salgın şartlarına göre yeniden düzenlenmesiyle mümkün olacaktır. Kontrollü Sosyal Hayat döneminde yerel yönetimlerden özel sektöre tüm taraflara sorumluluk düşmektedir. Bu döneme tam olarak girebilmiş değiliz.

Ulaşımda yeni bir oturma düzenine gidilmesi kaçınılmaz görülmektedir. Süreç tipik normalleşme, değil salgın yeni bir hayat tarzı getirdi. Zorunluluk yoksa evde kalalım. Herkese sorumluluk düşüyor, hayatımızı mümkün olduğunda evde geçirelim. Maske ve mesafe kuralına uyalım

TURİSTLERE KAPIDA TEST YAPILACAK

Bilim Kurulumuz alınacak tedbirleri netleştirip bir plan yaptı. Sertifikasyon dahil olmak üzere birtakım yaklaşımlar oldu. Bayramdan sonra kontrollü olmak kaydıyla yurt dışından gelişlere olabildiğince test yapma eğilimindeyiz. Testi de hızlı tarama şeklinde yapmak istemiyoruz. Erken dönemde bu testlere başlamış olacak, PCR ile bu taramaları yapmak istiyoruz.

ÜNİVERSİTE SINAVLARI

Finallerin gerektiğinde yüz yüze yapılabilmesi şeklinde bir yaklaşım söz konusu idi. Haziran ayında hem LGS hem YKS’nin yapılıyor olması bir hareketliliğe sebep olabilir. Yüz yüze finallerin yapılıyor olması bu hareketliliği artırabileceği kaygısı oluştu bizlerde. YÖK’e de yüz yüze yapılmadan, olabildiğinde bu sınavların online yapılması yaklaşımını belirttik. Onlar da bu yönde karar verdi.

“CAMİLER ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇILABİLİR”

Camilerle ilgili doğrusu dünyada yer yer bazı uygulamaların olduğunu biliyoruz. Türkiye’de de salgının seyrine göre gündeme gelebilir. Önümüzdeki günler zannediyorum bu konu gündeme gelmiş olur. Tedbirli ve belli kuralları olmak kaydıyla hükümette gündem olmuş olur.

PANDEMİ HASTANELERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Pandemi hastanelerinden bahsedeyim. Bu hastaneleri çok amaçlı ve kalıcı hastaneler olarak düşünüyoruz demiştim. Biz özellikle deprem için, afetler için, salgın için hastanelerimiz var mı? Yeri geldiğinde bu anlamda pisti ile deprem ve afet döneminde de sizin kullanabileceğiniz hastaneler olarak kullanılıyor olacak. Bunu sadece pandemi dönemi hastanesi olarak düşünmedik. Sağlık turizmi içinde kullanmak istiyoruz ve kullanabiliriz.(Haberglobal)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here