Ana sayfa Diyanet Nimetlerin Kıymetini Bilmek

Nimetlerin Kıymetini Bilmek

4

Allah’ın nimetini saymaya kalksanız başa çıkamazsınız. Allah gerçekten bağışlayıcıdır, merhametlidir. (Nahl, 16/18)

Allah (cc), dünyayı insanın emrine vermiş ve yeryüzündeki bütün nimetleri ayağımıza sermiştir. Biz, kullar olarak bu nimetlerin şükrünü ifa etmekten aciziz. Nimet deyince aklımıza sadece maddî nimetler gelmemeli; Allah’ın (cc) bizi meleklerle koruması, bize merhamet etmesi, azabını hemen göndermeyip ertelemesi, af ve tövbe kapısını kıyamete kadar açık tutması gibi manevî nimetler de vardır. Biz bu nimetlerin şükrünü hakkıyla eda edemesek bile Allah’a (cc) eksiksiz şükretme arzusu ve niyetini taşırsak –inşallah- Rabbimiz, niyetimize göre muamele eder ve bunun da ecrini ihsan eder.

Allah (cc), nimetlerin şükrünü hakkıyla eda edemeyeceğimiz için bize rahmetiyle ve mağfiretiyle muamele edeceğini bildirmektedir. Allah’ın (cc) nimetleri üzerinde çok tefekkür etmeliyiz. Dünya hayatında faydalandığımız her nimetin Allah’tan (cc) bize bir ikram olduğunu unutmamalıyız.

Gafûr: Çok bağışlayan.
Rahîm: Çok merhametli ve şefkatli olan. 

Kaynak: Read More 

Bu haber, Diyanet Haber (www.diyanethaber.com.tr) üzerinden otomatik olarak yayınlanmaktadır. Bu içeriğe Dini Haber Merkezi tarafından hiçbir şekilde editöryal müdahalede bulunulmamıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here