Ana sayfa Diyanet Merkezi ezan sisteminin tasarlayıcısı Elektronik Mühendisi Vahap Ünalan: “Tüm camilerin anons sistemi...

Merkezi ezan sisteminin tasarlayıcısı Elektronik Mühendisi Vahap Ünalan: “Tüm camilerin anons sistemi ele geçirilebilir”

531

İzmir’de bazı camilerin hoparlörlerinden kimliği belirsiz kişilerce şarkı çalınmasının ardından İzmir Müftülüğü merkezi ezan sisteminin geçici süreliğine kaldırıldığını açıklamıştı. Türkiye’de merkezi ezan sisteminin şifre sistemini tasarlayan Elektronik Mühendisi Vahap Ünalan, “Bu teknoloji eskidi artık. Araçlara yayın cihazı konularak çok rahat şekilde Türkiye’deki tüm camilerin anons yayın sistemi ele geçirilebilir. Bununla ilgili olarak 15 Temmuz’dan sonra hem Diyanet’i hem de siyasileri uyardım ama kimse dikkate almadı” dedi.

İzmir’de 20 Mayıs akşamı merkezi sistemle ezan okunan Konak, Karşıyaka, Çiğli ve Buca ilçelerindeki bazı camilerin ardından en son ise Bornova’da bir caminin frekansına sızan kimliği belirsiz kişiler tarafından müzik çalınmasıyla birlikte İzmir İl Müftülüğü, merkezi ezan sisteminin geçici olarak sona erdirildiğini duyurdu.

Camilerde merkezi anons sistemini ortalama 30 sene önce tasarladığını söyleyen Elektronik Mühendisi Vahap Ünalan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “90 -95 seneleri arasında anons sistemini kablo sistemden telsiz sistemine geçirdik. 40 il ve yüzlerce ilçe belediyelerinde bu sistemi kurduk. Sonrasında müftülükler devreye girince sistemin taklidi yaygınlaşmaya başladı. Ülkeye yararlı şeyler yaptıklarını düşündüğüm için hiçbiri için telif davası açmadım” şeklinde konuştu.

“UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMADI”

Türkiye’deki bütün camilerin anons yayın sistemi hakkında konuşan Ünalan, “Bu teknoloji eskidi artık. Araçlara yayın cihazı konularak çok rahat biçimde Türkiye’deki bütün camilerin anons yayın sistemi ele geçirilebilir. 15 Temmuz’dan sonra hem Diyanet’i, hem siyasileri hem de bürokratları uyardım. ‘Ülkede karmaşa yahut darbe girişimi olması halinde bütün camiler devleti yıkmak isteyenlerin propaganda merkezi haline gelebilir’ dedim. Uyarılarımız dikkate alınmadı” diyerek konuştu.

“SİSTEMİN YENİLENMESİ GEREKİR”

Benzeri vaziyetlerin yaşanmaması için camilerde anons yayın sisteminin kuvvetlendirilmesi gerektiğini ifade eden Ünalan, şunları belirtti:

Camilerde kullanılan teknoloji eski olduğu için bu şifreyi şu an bir mühendislik öğrencisi bile çözebilir. Bu yüzden camilerimizde anons yayın şifrelenme sisteminin mutlaka yenilenmesi gerekir.

Tespit edilen şifrenin de karmaşık ve kırılması zor olması gerekir. Öte yandan havaya yapılan her yayın mutlaka çözülür. Bir camiye günde 5 vakit ezan için aynı frekansla bağlantı sağlanıyor bu da şifrenin zamanla çözülmesine yol açıyor.

Bu yüzden yedek bir frekans sisteminin olması ve bunu da yalnızca programı üreten firmanın bilmesi ve cihazlarında kayıtlı olması gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here