Ana sayfa Diyanet MBSTS Geçerlilik Süresi Uzatıldı

MBSTS Geçerlilik Süresi Uzatıldı

154

Mesleki Bilgi ve Seviye Tespit Sınavı’nda (MBSTS) 2017 ve 2018 yılında geçerli olan puanlar, yeni bir sınav yapılana kadar geçerli sayılacak. Bu kararın alınmasına vesile olan tüm sendikalara teşekkür ediyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nce alınan karar, şu şekilde:

Malumları olduğu üzere insan sağlığına yönelik önemli bir tehdit olarak kabul edilen Covid-19 vakasının Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgın olarak ilan edilmesiyle eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanlığı Genelge ve Talimatlarıyla ülkemiz genelinde bir dizi tedbirler alınmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde görev veya görev yerlerini değiştirmek, yurt dışı, hac ve umre hizmetlerinde görevlendirilmek veya kariyer unvanlarda yükselmek isteyen personelimizin katılımlarının zorunlu olduğu Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS); Başkanlığımızla Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında tesis edilen protokol doğrultusunda her yıl yapılmaktadır.

Bu kapsamda 2020 yılında yapılması planlanan MBSTS: Covid-19 salgınından ötürü zorunlu olarak iki defa ertelenmiş, yaşanan son gelişmeler üzerine bulaş riskinin asgari düzeye indirgenebilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığınca alınan önlemler çerçevesinde yine ileri bir takvime tehir edilmiştir. Salgın kaynaklı birçok defa tehir edilmek durumunda kalınan MBSTS, hiç kuşkusuz sınav puanlarının geçerlik süresi sona eren personelimizin mağduriyetine ve kurumsal hizmetlerimizde ciddi boyutta aksaklıkların meydana gelmesine sebebiyet vermiştir.

Bu itibarla Makamlarına uygun görülmesi halinde Covid-19 salgını kaynaklı küresel ölçekte meydana gelen olağanüstü gelişmeler de göz önünde bulundurulmak suretiyle mağduriyetlerin giderilebilmesi, Merkez ve Taşra Teşkilatlarımız tarafından yapılacak sınavlara personelimizin katılabilmesi ve kurumsal hizmetlerde devamlılığın sağlanabilmesi amacıyla 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı puanlarının, yeni sınav sonuçlarının ilan edileceği tarihe kadar geçerli sayılmasını tasviplerine arz ederim.

Akif PUSMAZ İnsan Kaynakları Genel Müdürü”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here