Ana sayfa Haber Lise ve önlisans mezunları 3600 ek göstergeden yararlanabilecek mi? İlahiyat önlisans (2...

Lise ve önlisans mezunları 3600 ek göstergeden yararlanabilecek mi? İlahiyat önlisans (2 yıllık) mezunu din görevlileri 3600 ek göstergeden faydalanabilecek mi?

10937

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018’de sözünü verdiği “3600 ek gösterge” vaadi milyonlarca memuru heyecanlandırdı. İlgili vaade dair çalışmalara başlandı.

Peki, lise ve önlisans mezunları 3600 ek göstergeden yararlanabilecek mi? 3600 ek gösterge lise ve önlisans mezunlarını kapsıyor mu? 2 yıllık üniversite okuyanlar 3600 ek gösterge çalışmasından faydalanabilecek mi? Açıktan / açıköğretim fakültesi bitiren memurlar 3600 ek göstergeden yararlanabilecek mi? İşte detaylar!

Ek göstergenin yükseltilmesine dair bir komisyon kuruldu. Bu komisyonun Kasım ayı içinde toplanması ve çalışmaya dair detayların görüşülmesi bekleniyor. Ek gösterge komisyonunda Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Strateji Bütçe Başkanlığı ve Memur-Sen yetkililerinin yer alması bekleniyor.

3600 ek göstergeden hangi memurlar yararlanabilecek?

Din görevlileri (imam, müezzin, Kuran kursu öğreticisi vb.), öğretmen, polis ve hemşireler gibi kamudaki meslek grupları ile yapılacak düzenlemeye birlikte idari kadrolar da 3600 ek göstergeden faydalanabilecek. Buna bağlı olarak kamuda yükselmenin de önü açılacak. Ek göstergenin 2022 – 2023 dönemini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde resmen hayata geçmesi planlanıyor.

Lise mezunları 3600 ek göstergeden yararlanabilecek mi?

Genellikle lisans mezunu memurlar üzerinde konuşulsa da yapılacak bir düzenleme ile lise mezunlarının 3600 ek göstergeden yaralanması da sağlanabilecek. Bunun için 3600 ek göstergenin memurlar üzerinde statüye göre mi yoksa eğitim durumuna göre mi verileceği önemli.

Eğer statüye göre yani eğitim durumuna bakılmaksızın verilirse tüm memurlar ek göstergenin yükseltilmesinden elde edilecek haktan yararlanabilecek. Ama, eğer eğitim durumu göz önüne alınırsa 3600 ek göstergeden sadece lisans mezunu memurların yararlanması söz konusu olacak.

Ön lisans (2 yıllık) mezunları 3600 ek göstergeden yararlanabilecek mi? (Açıktan / Açıköğretim fakültesi okuyan / İlahiyat önlisans)

Genellikle lisans mezunu memurlar üzerinde konuşulsa da yapılacak bir düzenleme ile önlisans mezunlarının 3600 ek göstergeden yaralanması da sağlanabilecek. Bunun için 3600 ek göstergenin memurlar üzerinde statüye göre mi yoksa eğitim durumuna göre mi verileceği önemli.

Eğitim durumuna bakılmaksızın ek gösterge yükseltilirse tüm memurlar bu haktan yararlanabilecek. Eğer eğitim durumuna bakılırsa 3600 ek gösterge haklarından sadece lisans mezunu (4 yıllık) memurların yararlanması söz konusu olacak.

3600 ek göstergede emeklilikteki maaş ve ikramiyede ne kadar artış olacak?

Ek göstergenin 3600 olmasıyla birlikte memurların emekli maaşının ve emekli ikramiyesinin yüzde 20-25 oranında artması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here