Ana sayfa Sendika İstanbul’un Fethini “İşgal” Olarak Tanımlayan Mısır Fetva Kurumuna Anadolu Diyanet Sen’den Tepki

İstanbul’un Fethini “İşgal” Olarak Tanımlayan Mısır Fetva Kurumuna Anadolu Diyanet Sen’den Tepki

65

Anadolu Diyanet Sen Genel Başkanı Mustafa Arabacı, Mısır Fetva Kurumu’nun “İstanbul’un Fethi İşgaldir” açıklamasına tepki gösterdi.

İstanbul’un Fethi kültür ve medeniyetimiz açısından çok önemli bir kilometre taşıdır. Bu fetih ruhu kimliğimizin vazgeçilmez unsurudur. İstanbul’un fethi, dünya tarihine ve medeniyetine yön vermiş büyük bir hadisedir. Orta çağın köhnemiş baskıcı dayatmacı karanlığına son verip madden ve manen müreffeh bir toplum oluşturmayı amaçlayan; Hukuka saygılı insan haklarını en üst seviyede koruyan, adaletli halkı arasında din, dil, ırk, mezhep felsefi düşünce fikir ayrılığı gözetmeden hepsini kucaklayan FATİH SULTAN MEHMET HAN’IN anlayışı, şuuru, cesareti ve ilmi ile mübarek bir fetih olarak tarihe geçmiştir.

Mısır’da Emperyalizmin uşağı olan Darbeci Sisi’nin emrindeki Mısır Fetva Kurumu’nun yöneticileri İstanbul’un fethini “İşgal” olarak nitelendiriyor. İslam adına fetva yayınlayan bir kurum olan Mısır Fetva Kurumu’nun Peygamberimizin müjdesine nail olan Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethini “Osmanlı işgali” olarak tanımlamaktadır. Bu açıklama, İslam ümmeti için fethettiği yere medeniyet, ahlak ve hoşgörü getiren atalarımıza, Osmanlı devletimize hakarettir. İslam dünyasında yapılan nice fetihlere de alenen saygısızlıktır. Bu düşünce cehalet döneminden kalma sığ bir düşüncedir.

Anadolu Diyanet Sen olarak böyle bir ifadeyi açıklama gafletine düşen Mısır Fetva Kurumu’nun yöneticilerini kınıyor ve lanetliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here