Ana sayfa Hutbe İlahiyatçı Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu Vefat Etti

İlahiyatçı Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu Vefat Etti

Konya’nın ve ülkemizin önemli İslam alimlerinden Selçuk Üniversitesi’nden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu vefat etti. Eski Diyanet İşleri Başkanı Ömer Nasuhi Bilmen ve Türkiye’nin ilk İmam Hatip Lisesi Müdürü Mahmut Celalettin Ökten ilim tahsil eden Koçkuzu, bugün ikindi namazından sonra Konya Araplar kabristanına defnedilecek.

Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu Kimdir?

Konya’nın Karatay ilçesinde 1936’da dünyaya gelen Koçkuzu, Meram ilçesindeki Bulgur Tekkesi Camisi’nde Kur’an-ı Kerim hafızlığını, doğduğu ilçede ise ilk, orta ve lise eğitimini tamamladı.

İmam hatipten mezun olduğu yıl İstanbul Yüksek İslam Enstitüsüne başladı. Enstitüdeki eğitim sürecimde eski Diyanet İşleri Başkanlarından Ömer Nasuhi Bilmen, Türkiye’nin ilk İmam Hatip Lisesi Müdürü Mahmut Celalettin Ökten, mütefekkir, şair ve yazar Mahir İz, fıkıh ve hadis alimi Ahmet Davudoğlu, Ali Nihat Tarlan, Üsküdarlı Ali Efendi, Nihat Sami Banarlı ve Abdülkadir Karahan gibi sahalarında birikimli hocalardan ilim tahsil ederek 1963’te mezun oldum. Daha sonra Yozgat’ta üç yıl öğretmenlik yaptı. 1962’de Konya Yüksek İslam Enstitüsü açıldı. 1963’ten itibaren rahmetli Hocam Muhammed Tayyib Okiç’in asistanı olarak Yüksek İslam Enstitüsünde çalışmaya başladı.

Şehrin manevi mimarlarından Hacıveyiszade Hacı Mustafa Sabri Kurucu Hocaefendi’nin tedrisatında küçük yaştan itibaren İslami ilimler okuyan Koçkuzu, Konya Yüksek İslam Enstitüsündeki öğrenimi sırasında dönemin önemli hocalarına asistanlık yaparak hadis alanındaki ilk çalışmalarını hazırladı.

Arapça, Farsça, Osmanlıca ve Fransızcayı iyi derecede bilen, keskin zekası ve güçlü hafızasıyla dikkati çeken Koçkuzu, akademik hayatı boyunca Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde görev yaparak 2004’te emekli oldu. 29 Kasım 2020’de ise hayatını kaybetti.