Ana sayfa Arşiv Hollanda’da Caminin Önünde İslam Karşıtı Gösteri Düzenlendi

Hollanda’da Caminin Önünde İslam Karşıtı Gösteri Düzenlendi

200

Avrupa’da bir İslamafobi eylemi daha! Hollanda’da cami önünde İslam dinine hakaretler içeren eylem ve gösteri düzenlendi.

Hollanda’da kendilerini İslam ve göçmen karşıtı hareket olarak tanımlayan PEGIDA adlı grup, Utrecht’te bulunan Abi Bakir İssidik Camisinin önünde gösteri düzenledi. Çoğunlukla Faslıların gittiği caminin etrafında polis yoğun güvenlik önemleri dahilinde gösterinin düzenlendiği geniş alanda yüksek barikatlar kurdu.

Bölgede “Batı’nın İslamlaşmasına izin vermeyen vatansever Avrupalılar” olarak tanınan PEGIDA hareketi, düzenlediği gösteride İslam dinine hakaretler içeren bir film izletti.

Caminin karşısında düzenlenen gösteride İslam diniyle ilgili provokatif açıklamalar yapan hareket öncüsüne tepki göstererek müdahale etmek isteyen çok sayıda mahalle sakini ile Hollanda polisi arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polis arbede sonucu 2 kişiyi gözaltına aldı.

Provokatif bir grup

Gösteriyle ilgili açıklamalarda bulunan Abi Bakir İssidik Cami Vakfı Sözcüsü Jamal Houri, PEGIDA hareketinin yaptığı eylemler ve açıklamalarla provokatif bir grup olduğunu söyledi.

Jamal Houri, “Gösteri olarak seçtikleri bölge provokatif olsada biz cami yönetimi ve cemaati olarak onların provokasyonuna gelmeyerek onları tamamen görmezden gelme kararı aldık. Bu onlara verebileceğimiz en iyi cevaptır. Çünkü onlara ilgili gösterirsek bu onların lehine olur.” açıklamasında bulundu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here