Ana sayfa Haber “Diyanet’in gençlik projelerinde şehidimizin bu vasiyeti ve hassasiyeti işlenmeli”

“Diyanet’in gençlik projelerinde şehidimizin bu vasiyeti ve hassasiyeti işlenmeli”

Bitlis’in Ahlat ilçesinde görev yapan İmam Hatip Şerafettin Tanyeri’nin öğrencisi Eren Öztürk, Van’ın Çaldıran ilçesinde 2019 yılında PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşmeden önce internet üzerinden bir mesaj gönderdi.

Şehit Eren Öztürk’ün 5 Eylül 2016’da attığı mesajda bir isteği dikkat çekmişti. Öztürk vasiyetinde, “Eğer şehit düşersem bizim Ahlat kentine yakışacak tören yapılsın ve benim adıma cami yaptırın hocam, olur mu?” ifadelerini kullanmıştı.

2019’da şehit olan Eren Öztürk’ün vasiyeti üzerine Şehit Eren Öztürk Camii ile birlikte Yatılı Kur’an Kursu inşaatına başlandı ve şu an yapımına devam ediliyor.

“Diyanet’in gençlik projelerinde şehidimizin bu vasiyeti ve hassasiyeti işlenmeli”

Şehit Eren Öztürk’ün “adıma camii yaptırın” vasiyetini verdiği hocası İmam Hatip Şerafettin Tanyeri, Dini Haber Merkezi’ne açıklamalarda bulundu.

Tanyeri, “Öğrencim Eren Öztürk’ün şehit olmadan önce bana verdiği ‘vatan, millet, bayrak sevgisi ve adıma cami yaptırın’ şeklindeki vasiyetinin ve hassasiyetinin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gençlik projelerinde işlenmesi ve örnek teşkil edecek şekilde gençlerimize aktarılması ve anlatılması gerektiğini düşünüyorum. Bir şehidin din eğitimi gördüğü cami hocasına bu şekilde vasiyet verdiği bir olayın gerçekleşmesinin eşine az rastlanır bir durum olduğunu kanaatindeyim.” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanımızın da en büyük eleştirisi budur”

Tanyeri, açıklamasının devamında “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da Diyanet’e en büyük eleştirisi gençler ile ilgilenemediği konusudur. Bu şekilde güzel bir örneğin Diyanet’in gençlik oluşumlarında işlenmesi ve anlatılması, bu ruhun devam etmesi açısından önem arz ediyor. Kurumumuzun itibarının artması açısından ‘bir şehidin bir cami hocasına bu şekilde verdiği vasiyetin’ anlatılması yerinde bir karar olabilir” dedi.

Şehit Eren Öztürk’ün hocasına vasiyeti:

Şehidimiz vasiyetinde “Hocam hiçbir sevgi vatan sevgisi kadar güzel bir sevgi ve duygu değil, o geceleri ayazda beklerken gurur duyuyorum kendimle, çünkü vatanımı bekliyorum, çok mutlu ve gururluyum. Hocam benim hiçbir idealim yok, vatan, bayrak, sancak benim için önde gelir. Ben bu vatan için ölmek, şehit olmak için yemin ettim hocam. ALLAH bana şerefimle şehadeti nasip etsin. Ben bu duruşumu babamdan aldım ve dürüst babam beni bugünler için yetiştirdi. Kim benim yerimde olsa aynısını yapar hocam. ALLAH beni Peygamberimiz MUHAMMED’e (s.a.v.) komşu eylesin. ALLAH bize iman, Kuran versin. Şehadetimizi getirerek ölmeyi nasip etsin. ALLAH devletimize zeval vermesin. Eğer şehit düşersem bizim Ahlat kendine yakışacak tören yapsın ve benim adıma cami yaptırın hocam, olur mu?” (5 Eylül 2016)