Ana sayfa Arşiv Diyanet-Sen 6. Olağan Genel Kurul Sona Erdi: Mehmet Bayraktutar Tekrar Genel Başkan

Diyanet-Sen 6. Olağan Genel Kurul Sona Erdi: Mehmet Bayraktutar Tekrar Genel Başkan

328

Delegeler, tek aday olan Mehmet Bayraktutar ve mevcut yönetim kurulunu tekrar görev başına getirdi.

Diyanet-Sen Genel Merkezi, 19 Ocak Cumartesi Günü 6. kez Olağan Genel Kurulu düzenledi. Tek aday olan Mehmet Bayraktutar bu seçimde yönetim kurulunu yenilemedi. Geçtiğimiz yıl Sakarya Şube Başkanı Ali Güzeldal’ı kadrosuna katan genel merkezde delegeler “Yeniden Mehmet Bayraktutar” dedi.

Genel Merkez seçimleri için delegeler dahil olmak üzere Şube Başkanlarıyla birlikte yönetim kurulları ve çok sayıda üyede katılım gösterdi. Siyasi parti temsilcileri ve milletvekillerininde katılımlarıyla devam eden genel kurul, bağlı konfederasyon olan Memur-Sen’deki yetkililerin katılımlarıyla devam etti.

6. Olağan Genel Kurul seçimleri sonucu oluşan yönetim kurulu şu şekilde:

Genel Başkan: Mehmet Bayaktutar
Genel Başkan Yardımcısı (Genel Başkan Vekili): Osman Aydın
Genel Başkan Yardımcısı (Teşkilatlanmadan Sorumlu): Hacibey Özkan
Genel Başkan Yardımcısı (Mali İşlerden Sorumlu): Mehmet Ali Omurca
Genel Başkan Yardımcısı (Basın ve İletişimden Sorumlu): Cebrail Yakışır
Genel Başkan Yardımcısı (Toplu Sözleşme ve Mevzuattan Sorumlu): Mehmet Yaman
Genel Başkan Yardımcısı (Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu): Ali Güzeldal

Diyanet-Sen Genel Merkezi, kongreyle ilgili yaptığı bilgilendirmeyi resmi web sitesinde yayınladı:

“Diyanet-Sen 6. Olağan Genel Kurulu Büyük Anadolu Otel Konferans Salonu’nda büyük bir coşku ile başladı.

Genel kurul toplantısına Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Genel Başkan Yardımcısı Günay Kaya, AK Parti Bitlis Milletvekili Kemal Kaçar, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ramazan Muslu, Sınavlar Dairesi Başkanı Burhan Erkuş, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Hacı Bayram Gür, Memur-Sen ve bağlı sendikaların yönetimleri, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, delegasyon ve misafirler katıldı.

Memur-Sen Genel Başkanı Günay Kaya Başkanlığı’nda divanın oluşturulmasının ardından Genel kurul toplantısında katılımcılara hitap eden Genel Başkan Mehmet Bayraktutar, Diyanet-Sen’in görevinin ve hedefinin insanca yaşama ve yaşatma davası olduğunu belirterek “Derdimiz alın terimizin hakkını almaktır. Haksızlığı, hukuksuzluğu tespit ve tecrit etmektir. Zalimin karşısına dikilmek, zulmü bitirmektir. Mazluma el, mağdura omuz vermektir. İyiye, güzele, doğruya yolculukta birlik olmak, dünyayı insani değerlerle güzelleştirmektir.” dedi.

Sendikacılıkta Tarih Yazdık

Diyanet-Sen’in farklı bir sendikal anlayış ile milli birlik ve beraberliğe kardeşliğe bağlı olarak vatana millete bayrağa sevgi ve saygı ile hizmet ettiğini söyleyen Bayraktutar “20 yıllık sendikal mücadelemizin her anında her alanda pek çok zorlukla karşılaştık. Şartlar ne olursa olsun din hizmetlerini sunmaktan geri durmadık. Vakıf kültürümüze sahip çıkmaktan yorulmadık. Din görevlilerinin ve vakıf hizmetlerini görenlerin hakkını, hukukunu koruyan, mali ve sosyal haklarını artıran, çalışma şartlarını ve özlük haklarını insan onuru eşiğine yaklaştıran sendikacılık yaptık. Sendikacılıkta tarih yazdık.” şeklinde konuştu.

Darbeyi Salalarımızla Durdurduk

Ülkemizin bir çok darbe ile darbe girişimi ile karşı karşıya kaldığını belirten Bayraktutar “Bunların en sinsisi, en kirlisi ve en şerefsizi, Pensilvanya’da ikamet eden ABD ve İsrail tetikçisi FETÖ’dür. 15 Temmuz’da o hain, o tapınak şövalyesi ve mankurtları, milletin iradesine darbe yapmak, Devlet idaresi üzerinde cunta kurmak, patronları için memleketimizi, Türkiye’mizi işgale hazırlamak için sinsi ve kanlı kalkışma gerçekleştirdiler. Sandılar ki; orduya, emniyete, kurumlara sızan mensuplarıyla milleti yenebilirler. Umdular ki; millet sesini çıkaramaz ve devleti ele geçirebilirler. Milletimizin hikmete matuf ferasetini, takdire şayan cesaretini, Devletin eşsiz kudretini, kadınların, gençlerin imrenilecek direniş heybetini karşılarında buldular. Sokakları, meydanları, caddeleri dolduran bağımsızlık ve özgürlük abidesi insanlara tosladılar. 15 Temmuz; dünyanın milletimizi bizzat tanıdığı, bir milletin canını hiçe sayarak devletin sahip çıkmasına tanık olduğu zafer gecemizdir.Ezanları susturan darbe dönemlerinden, darbeleri susturan selalar vaktine varışın mimarı Diyanet-Sen’dir. Diyanet-Sen’lilerdir, din görevlileridir, bu millettir.” ifadelerine yer verdi.

Kazanımların Altında Diyanet-Sen’in İmzası Var

Diyanet-Sen’in 15 yıldır yetkili sendika olduğunu hatırlatan Bayraktutar “Dini ve milli bayramlarda fazla çalışma ücreti ödenmesinden Nöbet görevine ek ders ücreti düzenlemesine boş kadroların doldurulmasından ücretlerin iyileştirilmesine kadar birçok mali hakkın yanında 5. Olağan genel kurulda söz verdiğimiz bütün konularda da sözümüzü yerine getirdik. Bir çok mali hakkın başlamasına, mevzuatta yer almasına neden olan, neden oluşturan, kazanımlarla din görevlilerinin gelir ve ücretlerini artıran da biziz.” dedi.

Rotasyonu Durdurduk

Biz, toplu pazarlığa damga vuran, rotasyonu durduran sendikayız. Bundan 4 yıl önce 5. Olağan Genel Kurulumuzda din görevlilerine uygulanan “rotasyona son” eylem kararı almıştık. “Göçebe din görevlisi istemiyoruz” kitlesel basın açıklamalarımız, Diyanet İşleri Başkanımızla ve Başbakanla temaslarımız Sendikal diplomasi atağımız istediğimiz ve hak ettiğimiz sonucu getirdi. Din görevlilerimize yönelik Rotasyon tehdidi, tamamen bitirildi. Verdiğimiz rotasyon sözü yerine getirildi.

Konu Anlatımlı Soru Bankalı MBSTS Hazırlık Kitabı Hazırladık

Diyanet-Sen Akademi Kurulumuz tarafından daha önce soru bankası şeklinde hazırlanan MBSTS hazırlık kitabı yeni imtihan sistemine uygun olarak konu anlatımla soru bankası şeklinde hazırlandı ve üyelerimize dağıtıldı.

Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Yarışması Düzenledik

FIAP, TFSF ve Fotoğraf Sanatı Kurumu onayı ile düzenlediğimiz 1. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Yarışması sanat severler tarafından büyük beğeni ile karşılandı. Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımı ile açılışı yapılan sergi daha sonra bir çok ilimizde de sergilendi.

Gana’da   Ahmet Yıldız Külliyesi Kurduk

Batı Afrika ülkesi Gana’da Diyanet-Sen Kurucu Genel Başkanı Merhum Ahmet Yıldız adına bir külliye kurduk. Cami İmamlarına gerekli İslami bilimleri öğretmek üzere Gana’da kurulan Medine Baces Davut-Ahmet Yıldız Külliyesi şuanda hizmete devam ediyor. 2017 Ocak ayında temelleri atılan ve yılın sonunda Genel Başkan Yardımcım Mehmet Ali Omurca   ile birlikte Gana’da açılışına katıldığımız külliyede Dini Eğitim Merkezinde 100 metrekare mescid, imamların kalabileceği 3 yatakhane, 3 sınıf, idari bina, tuvalet ve abdesthaneler, mutfak ve yemekhane yer alıyor. Ayrıca bayanlara yönelik dikiş kursu ve anaokulu da mevcut hizmetlerine devam ediyor.

Akademik Dergilerimizi Artırdık: Kadın ve Toplum Dergisi’ni Çıkardık

2008 yılında yayın hayatına giren ve akademik çevrelerce büyük beğeni toplayan Din ve Toplum Dergimizi Vakıf ve Toplum dergisi izledi. 2017 yılında alanında büyük bir eksikliği tamamlayan Kadın ve Toplum Dergimiz de büyük bir beğeni toplandı. Diyanet-Sen’in imaj yüzü olan bu üç akademik dergimiz sendikamız tarafından yayınlanmaya devam etmektedir.

Sendikacılığımızı Uluslararası Boyuta Taşıdık

Tunus Cami Görevlileri Ulusal Meclisi ile eğitim ve işbirliği anlaşması yaptık. Sendikal dayanışma sağlamak, sektörel sorunlara ortak çözümler üretmek ve çalışanların ekonomik ve sosyal kazanımlarını artırmak amacıyla bir protokol imzaladık. Sudan ve Tunus din görevlileri sendikalarından ziyaretçileri kabul ettik. Sendikal deyimlerimizi paylaştık.

Müftülere Nikah Kıyma Yetkisi Verilmesinin Mimarı Olduk

Diyanet-Sen’in 2007 yılından beri kamuoyu ile paylaştığı, toplu görüşme ve toplu sözleşme masasına taşıdığımız sosyal içerikli teklifimiz Müftülere de nikah kıyma yetkisi verilmesi 2 Aralık 2017’de resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Konuyu ilk dile getirdiğimizde hayalini bile kuramayıp bize gülenlere inat tekliflerimizi bir bir hayata geçiriyoruz.

Tüm Şubelerimize Hizmet Aracı Aldık

Sendikacılığı daha etkin yapma adına, ilçelere hatta köylere ulaşımın sağlanması için tüm şubelerimize hizmet aracı aldık. Türkiye’nin en teşkilatlı sendikası olarak metropol şehirlerden köylerimize kadar tüm Türkiye’de teşkilat çalışmalarında bulunduk.

4 Yılda 564 Bin TL Ferdi Kaza Sigortası   Ödedik

2009 yılında başladığımız tüm üyelerimizi kapsayan ferdi kaza sigortasından 2015-2018 yıllarını kapsayan dönemde vefat eden toplam 38 üyemizin yakını yararlandı . Yine sürekli sakatlığı bulunan 12 üyemizin kendilerine ödeme yapıldı ve 4 yıllık süre zarfında toplamda 564 Bin 300.00 TL ferdi kaza sigortası ödedik.

Üyelerimizi Ankara’da Misafirhane ve Anlaşmalı Otellerde Ağırlıyoruz

Ankara’ da Olimpiyat Otel, Grand Belli Hotel, Emek konukevi ve Vakıf Konukevi ile yapılan anlaşma ile üyelerimizi ve birinci derece yakınlarını ağırlama imkanı sağladık. Bunun yanında sınav zamanlarında yapılan özel anlaşmalarla diğer otellerde de indirimli kalmalarını sağladık.

Hukuk Büromuz Üyelerimize Ücretsiz Hizmet Veriyor

Hukuk büromuz avukatları üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda üyelerimiz adına yüzlerce bireysel ve genel davalar açmaktadır. Bu sürede toplumsal olaylara kayıtsız kalmadık. OsmanÜnlü, Adnan Oktar vs kişilere karşı sendikal olarak ayrıca dava açtık. Yolluk davalarını ilk kazanan ve bu hususta emsal teşkil eden sendikayız. E –hukuk sistemi ile dava dosya takibi ve danışmanlık hizmetlerini çok daha etkili ve hızlı bir şekilde sunuyoruz.

Basında Yönlenen Değil Yön Veren Sendika Olduk

Sendika olarak basını en etkin şekilde kullandık. Yönlenen değil yön veren sendika olduk. 2015-2018 yıllarını kapsayan 4 yıllık süre zarfında Yazılı Basında 6052 kez, Televizyonlarda 693 kez,   İnternet medyasında 27.787 kez yer almıştır. Toplamda tüm medya organlarında 34.135 kez yer almıştır. Yine sosyal medya hesaplarından Twitter’da 4.028 takipçimiz Facebook’ta ise 13.180 takipçimiz bulunmaktadır.

Diyanet-Sen tarihe not düşecek çalışmalar yapıyor. 2004 yılından bu yana toplu görüşme ve toplu sözleşmeye katılan yetkili sendika ve Kurum İdari Kurulu toplantılarında Diyanet ve Vakıf çalışanları adına yetkili sendika, yani muhatap kabul edilen sendika Diyanet-Sen’dir. Kazanımların hepsinin altında da Diyanet-Sen’in imzası vardır.

28 Şubat Mağdurlarının Acıları Dindirilmelidir

28 Şubat Postmodern Darbesi’nin dindarlara hayatı dar ettiğini hatırlatan Bayraktutar, O günlerde uygulanan birçok gayr-i insani uygulama ve yaptırım çok şükür tarihin çöp sepetine atıldı. Ama insanlık adına bütün değerlerin ayaklar altına alındığı, hukukun hiçe sayıldığı darbe sürecinde sahte şahitler, uydurma deliller ve işkence altında alınan ifadelerle zindanlara doldurulan mahkumlar için 28 Şubat her gün devam ediyor, 21 yıldır yok yere hapislerde çürütülen mağdurlar başta olmak üzere tüm mazlumların haklarını iade edebilecek ve acılarını dindirebilecek adımlar atılmalıdır.” İfadelerini kullandı.

Bayraktutar konuşmasını şöyle tamamladı:

Yeni dönemde istikrarla büyüyen Diyanet-Sen için Durmak yok hizmete devam…

Milletimiz, ülkemiz, dünyanın farklı coğrafyalarında hürmet bekleyen, hizmet bekleyen kardeşlerimiz için Durmak yok çalışmaya devam…

Din görevlileri, yeni haklar için tek adresin, yeni kazanımlar için tek merkezin Diyanet-Sen olduğu konusunda hem fikir. Durmak yok kazandırmaya devam

Davamız ve sorumluluklarımız büyük Durmak yok göreve devam…

Sen şehit oğlusun ecdadına borcun var, Durmak yok vefaya devam…

Kazanmak için, kazanım üretmek için, Tebliğ etmek, milletin iradesini ve imanını hep birlikte tahkim etmek için Durmak yok mücadeleye devam

İnsan gibi yaşamak, insan onurunu çiğnetmemek için

Durmak yok hizmete, çalışmaya, mücadeleye devam

4 yıl önce Genel Kurulumuzda deklare ettiğimiz,

Sizlere söz verdiğimiz, sizinle birlikte yük altına girdiğimiz gibi

Önümüzdeki 4 yılda da din görevlisini, vakıf çalışanını ilgilendiren her konuya, milletimizin, mazlumların vicdanını sızlatan her konuya eğileceğiz ama hiç kimseye boyun eğmeyeceğiz.

Diyanet-Sen susmayacak, Diyanet-Sen’in liderleri durmayacak, milletin sendikası olmak, milletin sözcüsü olmak, milletle birlikte yol almak yürek yetmez emek de ister. Cesaret yetmez, feresatte ister. Biz Diyanet-Sen’iz. Biz Diyanet-Sen’liyiz. Milletle yol almak için gereken yürek, millete yol açmak için gereken emek, millete sözcü olmak için gereken cesaret millete söz vermek için gereken feraset Bu salondakilerde var. Türkiye’yi kuşatan, Dünyayı hedef alan 83 bin Diyanet-Sen’lide var. İyi ki Diyanet-Sen var. İyi ki Diyanet-Sen’liler var. 6. Olağan Genel Kurulumuzun camiamıza, ülkemize ve İslam coğrafyasına hayırlar getirmesini yüce Rabbimden diliyorum.”

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar’ın genel başkanlık serüveni

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, 25 Ocak 2010 tarihinde Diyanet-Sen Kurucu Genel Başkanı Ahmet Yıldız’ın vefatı üzerine Diyanet-Sen Genel Başkanlığını yürüttü. 12 Şubat 2011’de yapılan Diyanet-Sen Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkan, 17 Nisan 2011’de yapılan Memur-Sen Konfederasyonu Olağan Genel Kurulu seçimlerinde de Genel Mali Sekreter seçildi ve halen Diyanet-Sen’de Genel Başkan olarak görev yapmakta olup, Memur-Sen Yönetim Kurulunda da görev almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here