Ana sayfa Diyanet Diyanet, İzmir’e yardım elini uzatıyor! Mobil mutfak yola çıktı…

Diyanet, İzmir’e yardım elini uzatıyor! Mobil mutfak yola çıktı…

542

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) verilerine göre, saat 14.51’de Ege Denizi’nde, İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17 kilometre açığında 6,6 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Son verilere göre 12 kişinin hayatını kaybettiği ve 400’ün üzerinde vatandaşın yaralandığı deprem de en çok etkilenen bölgeler Bornova ve Bayraklı semtlerinde yaşandığı belirtildi.

An itibariyle depremden etkilenen 17 binada arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor.

Acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, depremde hasar görmemiş ve sağlam olan tüm camileri vatandaşların kullanabileceğini belirtti. Diğer yandan Türkiye Diyanet Vakfı 12 kişiden oluşan afet ve acil durum saha ekibini yola çıkarttı. Saha ekibi ile deprem mağdurlarının acil sıcak yemek ihtiyacını karşılamak üzere günlük 10000 öğün kapasiteli Mobil mutfak ekibi bu gece yola çıkıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yetkili makamlar ile yapılacak ilk değerlendirmelerden sonra hijyen paketi, günlük sıcak yemek, battaniye ve diğer dağıtımların gerçekleştirilmesi planlanma yapıyor.

Afet ve Acil durumlarda görev yapmak üzere hazır olan İzmir İl Müftülüğü personeli daha önceden afet ve acil durumlarda kullanılmak üzere hazır tutulan acil koordinasyon ekipmanlarının AFAD depolarından alarak bir koordinasyon merkezi kuracak.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. başkanı İhsan Açık, İzmir il ve ilçe müftülükleri ile yaptığı istişareler sonucunda depremzede vatandaşların yanında olduklarını ve gerek ilk müdahale de gerekse iyileştirme aşamalarında gerekli maddi ve manevi desteği sunacaklarını belirtti.

(Diyanet Haber)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here