Ana sayfa Arşiv Diyanet-Bir-Sen’den Flaş 3600 Ek Gösterge Açıklaması!

Diyanet-Bir-Sen’den Flaş 3600 Ek Gösterge Açıklaması!

238

Diyanet-Bir-Sen’den 3600 ek göstergede ayrım yapılmamasıyla ilgili bir açıklama geldi.

Diyanet-Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Diyanet personelininde yararlanacağı 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türüt, 3600 ek göstergenin Din Hizmetleri Sınıfı ile sınırlı tutulmasının doğru olmadığını ifade ederek, öğrenim düzeyinin tabi tutulmamasını sözlerine ekledi. 3600 ek göstergenin adil düzeyde olmasını beklediklerini ve ayrımcılığa şiddetle karşı çıktıklarını sözlerine ekledi.

Diyanet-Bir-Sen’in 3600 ek gösterge açıklaması

“Ek göstergenin yükseltilmesiyle ilgili beklentiler doruğa çıktı. Ancak hükumet kaynaklarının çeşitli açıklamaları Diyanet camiasında endişeye neden olmaktadır. Ek göstergeyle ilgili beklentilerin, camiamız da hiç kimseye haksızlık yapılmadan adil bir şekilde düzenlenmesi yönündedir.

3600 ek göstergenin, özellikle Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan tüm personel için düzenlenmesini bekliyoruz. Diyanet’e bağlı teşkilatlar da çalışan tüm personele ayrım yapılmadan uygulanmalıdır. Diyanet personeli olarak bizler, 3600 ek göstergenin Din Hizmetleri Sınıfı ile sınırlı tutulmasını doğru bulmuyoruz. Din Hizmetleri Sınıfında üniversite mezunu olmayanlar da var. 3600 ek göstergenin bu sınıf içinde üniversite mezunu, üniversite mezunu olmayan şeklinde ayrıma tabii tutularak eşitsizliğe neden olacak şekilde düzenlenmesi vicdanları yaralar. Çalışma barışını bozar, din görevlileri arasında bazı çekişmelere neden olur, moral ve motivasyonu bozar. İçinden geçtiğimiz zorlu süreçte ekonomik sıkıntılara karşı direnmeye çalışan Diyanet camiası, bir nebze olsun ekonomik olarak rahatlamasını sağlayacak olan söz konusu düzenleme de, kendi sınıfı içinde ayrımcılığa maruz kalırsa, kurumuna, devletine ve peşinden gittiği kişilere karşı bir güvensizlik oluşacaktır.

Gelişmeler, sendikamızca yakından takip edilmektedir. Diyanet camiası, 3600 ek göstergeye kurtuluş simidi olarak bakıyor. Bu nedenle Sayın yetkililerin, camiamızın umudunu kırmamalarını, hayallerini öldürmemelerini istiyoruz.

Kurum da, hangi genel müdürlük çatısı altında, hangi birim de çalışılırsa çalışılsın, çalışma alanının temeli din hizmetleridir. Bu nedenle Diyanet kurumunun bütün olarak ele alınması ve değerlendirilmesi gerekir. Bu kapsam da, 3600 ek göstergenin sadece Din Hizmetleri Sınıfıyla sınırlandırılmasını doğru bulmuyoruz. Böyle bir düzenleme adaletsizliğe neden olur.

Bu nedenle 3600 ek göstergenin, görevi ne olursa olsun kurumumuz da çalışan tüm personeli kapsamasını istiyoruz. Personelimiz, 3600 ek göstergeye adeta şartlandı ve bunun bekleyişi içine girdi. Bu beklenti karşılanamayacak olursa büyük mağduriyet yaşanacaktır. 31 Mart yerel seçimlerine yaklaşırken bu talebimizin dikkate alınmasını ve adil bir düzenleme yapılmasını istiyoruz. Yerel seçimler öncesinde camiamızın mağdur edilmeyeceğini umuyoruz. Tüm çalışanlarımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın seçimler öncesinde vereceği müjdeyi heyecanla beklerken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 3600 ek gösterge ayrımcılığı yapılmasına şiddetle karşı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here