Ana sayfa Arşiv Diyanet Bir-Sen: Yüzde 42’lik büyüme ile camiamızda güven tazeledik

Diyanet Bir-Sen: Yüzde 42’lik büyüme ile camiamızda güven tazeledik

200

Sendika üye sayıları tespit toplantısının ardından bir açıklama yapan Diyanet Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Silindir, 2019 yılında da büyümelerinin devam ettiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında 15 Mayıs 2019 tarihinde yapılan sendika üye tespit sayımları, “Yetkili Sendika Tespit Tutanağı” ile imza altına alınarak Başkanlığa gönderilmesinin ardından, 29 Mayıs 2019 Çarşamba günü öğleden sonra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu Başkanlığında toplandı. Toplantıya diğer sendikaların temsilcileri de katılırken, Diyanet Bir-Sen’i Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Silindir temsil etti.

Toplantı da, Diyanet Hizmet Kolunda kurulmuş olan 19 sendikanın toplam üye sayıları tespit edilerek, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun 30. Maddesinin 2.ci fıkrasının (a) bendi gereğince tutanak formu sendika temsilcileri tarafından imza altına alındı.

Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Diyanet Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Silindir, Diyanet Bir-Sen’in 2018 yılında olduğu gibi bu sene de büyümesini sürdürdüğünü belirterek şöyle dedi:

“Diyanet Hizmet Kolunda faal 19 sendika var. Diyanet’te toplam çalışan personel sayısı 140 bini geçti. Toplam sendikalı sayısı 106.903’tür. Bu sayının 94.373’ü erkek çalışan, 15.530’u da kadın çalışanlardır. Bu rakamlara göre 33 binin üzerinde sendikasız çalışan var. Bu rakamlar şunu gösteriyor: Sendikaların birbiriyle olan çekişmeleri Diyanet personelini rahatsız ediyor, çalışma barışını ve huzurunu bozuyor. 33 binin üzerindeki diyanet personelinin hiçbir sendikaya üye olmamasının sendikalar tarafından iyi analiz edilmesi gerekiyor. Sendikaların üye kavgası, birbirlerine hakarete varan açıklamaları, teşkilat çalışanlarının sendikalara güvenini azaltıyor. Üye kavgalarının, teşkilatlarımız da iş huzurunu ve çalışma barışını bozmasına izin verilmemelidir. Bu nedenle sendikaların dikkatli olması gerekiyor. Sendikalar, çalışanların hak ve hukukunu korumak zorunda. Kavga ve kuru gürültüler, dürüst çalışan sendikaları da etkiliyor.

Diyanet Bir-Sen olarak 2018 yılında yakaladığımız büyüme trendini 2019 yılında da devam ettirdiğimiz için mutluyuz. Yüzde 42’lik büyüme ile camiamız da güven tazeledik. Diyanet-Bir-Sen, Diyanet personelinin bulunduğu her yerde olmaya devam edecektir. Amacımız Diyanet personelinin refah düzeyinin yükseltilmesi, huzur, güven ve geleceğinden emin olarak yaşamasıdır.

Teşkilat görevlileri sorunların çözülmesini bekliyor. Teşkilatımızın daha şeffaf olması beklentiler arasındadır. Diyanet-Bir-Sen olarak, diyanet camiasındaki sıkıntıları, çeşitli problemleri açık açık söylüyoruz, ilgili ve yetkili makamlara iletiyoruz, önerilerimizi sunuyoruz. Sunduğumuz öneriler dikkate alınmalıdır.

Sendikamız henüz kurulalı 3 yıl oldu. 3 yıl da gösterdiğimiz başarı hem üyelerimiz hem de teşkilatımız açısından olumlu değerlendirilmektedir. Bu başarı sendikamıza gönül veren yönetim, il ve ilçe başkanları ve üyelerimizle hepimizin başarısıdır. Sendikamıza güvenen ve destekleyen herkese teşekkür ediyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here