Ana sayfa Arşiv Din-Bir-Sen: Sözleşmelilere Biran Önce Kadro Verilmeli

Din-Bir-Sen: Sözleşmelilere Biran Önce Kadro Verilmeli

484

Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, 4/B sözleşmeli personellere kadro verilmesi hususunda açıklamalar yaptı.

Özdemir, sözleşmeli personele verilen kadro sözünün biran evvel tutulması ve 4/B’lilerin kadroya geçilirmesini ifade etti. Bir çok sözleşmeli personelin evli ve çocuklu olduğu bir çoğununda ailelerinden ayrı olduğunu belirten Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, meydana gelen birçok hak mahrumiyetlerinin giderilmesi sağlanması gerektiğini belirtti.

“Sözleşmelilerin kadroya alınmasıyla ilgili olarak Başkanlığımız bünyesinde çalışanların hak ve hukuklarının korunması sendikal anlayışların özüne dönmesi, sosyal ve kültürel faaliyetlerin çoğalması yönünde çalışmalarımız her geçen gün daha da iyiye giderek hızla ilerlediğini ifade etmeliyiz.” ifadelerini kullanan Özdemir, sözlerine şöyle devam etti.

“Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan Fahri K.K.Ö, Vekil ve Sözleşmeli din gönüllüsü kardeşlerimizin hak kayıpları ile diğer kamusal hakların paylaşımı konusunda savunuculuğunu yapan Din-Bir-Sen, ülkemizin en ücra köşesinden tutunda en merkezi yerine kadar bir çok kademede Sözleşmeli (4-B) statüsünde görev yapan gerek Kur’an Kursu Öğreticisi, gerek İmam-Hatip ve gerekse Müezzin-Kayyum kardeşlerimizin, yukarıda ifadesine yer verdiğimiz Anayasamızın ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerin ilgili maddeleri gereği, Kadrolu kamu görevlisi statüsüne alınmalarının daha hakkaniyetli bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz. Sosyal devletin icabı çalışanını mağdur etmek değil, daha verimli olması için gerekn tedbirleri alması anayasal bir zorunluluk olduğu unutulmamalıdır.”

Son olarak bir çok sözleşmeli, fahri-vekil din gönüllüsünün kadro beklediğini, bir çoğunun ailelerinden uzak kaldıklarını belirten Din-Bir-Sen Genel Başkanı Özdemir, “Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı taşra teşkilatında, bir kısmı 4+2 statüsünde bir kısmı da her yıl sözleşmeleri yenilenmek suretiyle görev yapan din gönüllüsü kardeşlerimiz var. Bu kardeşlerimizin istihdam edildikleri statü gereği tayin haklarında kısıtlılık, başkanlığımızın açtığı bazı sınavlara girememe gibi farklı alanlarda hak mahrumiyeti yaşandığı bir gerçektir. Bu kardeşlerimizin bir çoğunun da evli ve çocuklarının olduğu, bir çok yerde de okul olmaması, olsa da ulaşım imkânlarında ki kısıtlılıklardan dolayı, sırf çocuklarını okutmak için ailelerinden ayrı yaşamak zorunda kaldıkları da bir vakıadır.” dedi.

Ardından şu sözlerle konuşmasını bitiren Yusuf Özdemir, meydana gelen hak mahrumiyetinin giderilmesi hususunda Diyanet İşleri Başkanlığına çağrı yaptı: “Ailesi ve çocukları ile birlikte mutlu ve huzurlu olan bir din görevlisinin sunacağı dini hizmetin kalitesi kesinlikle fark edilecektir. Dolayısı ile aile birlikteliğinin sağlanamaması, çocukların ana-baba ayrı kalmak suretiyle birçok probleme kapı araladığı gerçeğinden hareketle kadrolu görevli kardeşlerimizle aynı görevi sürdüren (4-B) Sözleşmeli personele acilen kadro verilerek, meydana gelen birçok hak mahrumiyetlerinin giderilmesi sağlanmalıdır.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here