Ana sayfa Haber Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Elektrik faturalarından TRT payı ve enerji fonu alınmayacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Elektrik faturalarından TRT payı ve enerji fonu alınmayacak”

16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “Önümüzdeki dönemde elektrik faturalarındaki TRT payı ile Enerji Fonu kesintilerini kaldırma kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Enerji fonu ve TRT payı nedir?

Enerji Fonu: Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından tespit edilen sektör alt yapı giderlerine ait katkı payı olup, Şirketimiz ilgili mevzuat gereği bu bedeli faturalarda göstererek, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na bu bedeli aynen aktarmakla yükümlüdür. 3096 sayılı Türkiye Elektrik Kurumu Dışındaki Kuruluşların Elektrik Üretimi, İletimi, Dağıtımı ve Ticareti ile Görevlendirilmesi Hakkında Kanun uyarınca, aktif enerji tüketim tutarı üzerinden % 0,7 oranında alınan bedeldir. (1 Ocak 2021 tarihi öncesi Enerji Fonu oranı aktif enerji tüketim tutarı üzerinden %1 olarak alınmaktaydı.)

TRT Payı: TRT Gelirleri Kanunlarına istinaden aktif elektrik enerjisi bedeli üzerinden %2 oranında alınan ve TRT’ye iletilen bedeldir. Sanayi sicil belgesine sahip müşteriler ve OSB’ler için TRT muafiyeti uygulanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here