Ana sayfa Arşiv Camiler Karşılıklı Ama Ezan Vakitleri Farklı!

Camiler Karşılıklı Ama Ezan Vakitleri Farklı!

476

İki cami düşünün, arasında 80 metre olmasına rağmen ezan vakitleri farklı.

Samsun ile Ordu’nun sınırında bulunan bir yerleşim yerinde yolun bir tarafı Samsun, bir tarafı Ordu. Burada mahalleler farklı, muhtarlar farklı, camiler farklı, hatta ezan vakitlerinde de 1 dakika fark var.

Samsun’un Terme ilçesine 30 km, Ordu’nun İkizce ilçesine ise 24 km uzaklıkta olan Elimdağ ve Şenbolluk mahalleleri sadece bir yol ayırıyor. Yolun bir tarafı Samsun’a, bir tarafı ise Ordu’ya ait. Mahalle sakinleri bir adımla il değiştiriyor. Yerleşim yerinde aralarında 80 metre uzaklık olan iki cami de yer alıyor. Ancak ezan vakitleri iki cami de de farklı.

İki mahalle, aynı caddede birleşse de birbirlerini farklı kod numarası ile aramak zorunda. Polis, ambulans, itfaiye çağırılması gibi durumlarda hangi mahallenin ismi verilirse, bağlı olduğu ildeki ekipler olay yerine geliyor. Belediyeler bile aynı yerleşim yerinde farklı çalışmalar yapıyor.

“Komşularımız iftarını 1 dakika önce açıyor”

Samsun’a bağlı Elimdağ Mahallesi Muhtarı Ferruh Öktem: “Biz burada yıllardır komşuyuz. Aramızdaki tek ayrım Ramazan ayında 1 dakikalık ezan vakti. Komşularımız iftarını 1 dakika önce açıyor. Burada farklı güzellikler oluşuyor. Burada yolun bir tarafı Samsun, bir tarafı da Ordu sınırlarında.” diyerek illerin farklı olmasının komşuluk ilişkilerinde herhangi bir farklılık olmadığı dile getirdi.

“1 adımla il değiştiriyoruz”

Aynı şekilde Ordu’ya bağlı Şenbolluk Mahallesi Muhtarı Mustafa Aydın ise: “Burada günlük yaşantımızda her şeyimiz ortak. Bu yol illerimizi ayırsa da insanların kaderlerini birleştiriyor. Burada yaşanan bazı farklılıklar olarak kışın elektrikler kesildiğinde yolun bir tarafında varken bir tarafında olmuyor. Yolda yapılan çalışmalarda iki şehrin belediyeleri kendi aralarında anlaşıp çalışmalar yapıyor. Biz burada bir adımla il değiştiriyoruz.” yorumunu yaptı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here