Ana sayfa Diyanet Görevlileri Bu kaçıncı saldırı? Din görevlisi, görevinin başında darp edildi!

Bu kaçıncı saldırı? Din görevlisi, görevinin başında darp edildi!

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde bir mahalle camiinde görev yapan H.Ö. isimli din görevlisi, 9 Ekim 2020 Cuma Günü aynı mahallede oturan Akın M. tarafından darp edildi.

Din-Bir-Sen Trabzon İl Başkanı Fikret Uçar, Dini Haber Merkezi’ne özel açıklamalarda bulundu.

Saldırıya uğrayan din görevlisi H.Ö. ile görüşme yapan Başkan Uçar, “Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı bir mahalle camiinde görev yapan din görevlisi H.Ö., koronavirüs pandemisi nedeniyle Valilik tarafından görevlendirilen filyasyon ekibinde de ayrıca görevliydi. Aynı mahallede oturan Akın M. isimli şahıs, yakın zaman içinde koronavirüs şüphesiyle karantinaya tabii tutuldu. Ancak şahıs karantinayı deldi ve polis ekipleri tarafından karantinaya uymadığı gerekçesiyle ceza uygulandı.

Ancak Akın M. isimli şahsın çocuğunu aile fertleri koronavirüs karantinasındayken mahalle camisinin müştemilatında oynarken gören din görevlisi H.Ö., Akın M. isimli şahsı telefon ile arayarak “Bu durumdayken çocuğunuz cami lavabosuna girip çıkıyor, ona da hastalık bulaşabilir. Çocuğunu ara da eve dönsün” demesine karşın Akın M., “Ben oraya gelip sana sorarım” diyerek din görevlisi H.Ö.’yü sözlü olarak tehdit ediyor. Din görevlisi H.Ö. ise “Buyur gel, ben camideyim” diyor.

Akşam vaktine 15 dakika kala gelen Akın M. ile H.Ö arasında tartışma yaşanıyor. Camii cemaatinden olan yaşlı bir adam, bastonu ile ayırmaya çalışırken yaşanan arbedede Akın M., din görevlisi H.Ö.’ye kafa atıyor. Din görevlisi bir şekilde öğrencisinin de yardımıyla camiye sığınıyor. Saldırgan Akın M. sakinleşmeyerek caminin kapısını zorluyor, duvarları yumrukluyor. Polis ekiplerinin olay yerine gelmesiyle sakinleşen Akın M. hakkında din görevlisi H.Ö. şikayetçi oluyor.

Din görevlisinin elmacık kemiğinde kırıklar, gözünde morluklar ve alt dudağında yaralar oluşmuş durumda. Verilen ifadede de yer aldığı şekilde bu durum şahitler tarafından da tasdik ediliyor.” ifadelerini kullandı.

“Bu kaçıncı saldırı?”

Dini Haber Merkezi’ne konuşan Din-Bir-Sen Trabzon İl Başkanı Fikret Uçar, yapılan saldırıya tepki göstererek “Din görevlilerimize karşın yapılan bu kaçıncı saldırı?” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Hukuki süreç başlatıldı”

Uçar, sosyal medyadan yaptığı açıklamada ise “Hocamıza görev mahallinde, kendini bilmez bir şahıs tarafından fiili saldırı düzenlenmiştir. Hukuki süreç başlatılmış olup, konu tarafımızdan bizzat takip edilecek ve gereken yapılacaktır. Bu menfur saldırıyı yapan şahsı şiddetle kınıyor, bu saldırıların artık bir son bulmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.