Ana sayfa DİTİB Belçika’da camiler 8 Haziran’dan itibaren açılıyor

Belçika’da camiler 8 Haziran’dan itibaren açılıyor

Belçika’da normalleşme süreci kapsamında 8 Haziran itibariyle camiler, restoranlar, kafeler, dükkanlar ve alışveriş merkezleri gerekli hijyen kurallarına uyulması şartıyla yeniden açılacak.

Koronavirüs nedeniyle karantina uygulayan ve pek çok yeri kapatan ülkeler vaka ve ölü sayılarının azalması ile normalleşme sürecine geçmeye başladı. Belçika’da normalleşme süreci kapsamında 8 Haziran itibariyle camiler, restoranlar, kafeler, dükkanlar ve alışveriş merkezleri gerekli hijyen kurallarına uyulması şartıyla yeniden açılacak.

CAMİLER İBADETE AÇILACAK

Demirören Haber Ajansı’na konuşan Belçika Diyanet Vakfı Genel Müdürü ve Belçika İslam Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Çoşkun Beyazgül, “Belçika Ulusal Güvenlik Kurulu’nun 3 Haziran kararı gereği 8 Haziran’dan itibaren ibadethanelerin belirlenen şartların yerine getirilmesi ile camiye gelecek olan cemaatimizin de belirlenen kurallara uyması koşuluyla ibadete açılmasına izin verilecektir” dedi.

Beyazgül yaptığı açıklamada, vakit namazlar ile Cuma namazlarının yanı sıra önümüzdeki Kurban Bayramı namazının camilerde kılınabilmesi için cami yönetimlerinin alması gereken tedbirlerle yeniden başlanacağını ifade etti.