Dini Haber Merkezi Sendika Başkan Türüt’ten Berat Kandili Mesajı

Başkan Türüt’ten Berat Kandili Mesajı

53

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı , Berat Kandili nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

“İnsanlar zaman zaman doğal afetlerle, bir takım salgın hastalıklarla karşı karşıya kalabilir. İnsanların sağlığının korunması, hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla ibadethaneler kapalı olabilir. Gerek İslam âleminde gerekse Hıristiyan dünyasında zaman zaman böyle olağanüstü olaylar yaşanmıştır. Ancak yaşanan bu olağanüstülük İslam dünyasında Müslümanların dini yaklaşımlarını değiştirememiştir. İman ve itikat bağlamında Müslümanlar her türlü olağanüstü durumlarda inançlarını daha samimi yaşamaya özen göstermiştir. Nitekim içinde bulunduğumuz 2020 yılı içinde de böyle bir durumu yaşıyoruz. Allah, azan toplumları terbiye etmek amacıyla bazen musibetlerle imtihan edebilir ki, böyle tarihi olayların yaşandığını biliyoruz. Bu nedenle ortaya çıkan salgın musibetinin insanlığı sıkıntıya düşürmesini iyi analiz etmeliyiz. Özellikle Müslümanlar nefis muhasebesi yapmalıdır. Müslümanların yaşam şekli, sosyal dünya da ilişkileri, davranışları, ruh halleri bu kriz nedeniyle üzerinde düşünülmesi gereken bir husustur. Dolayısıyla mübarek Berat Kandilinin değerlendirilmesi açısından fırsat olabileceğini düşünüyorum.”

ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ

Ülkemizin zor bir süreçten geçtiğini belirten Hasan Türüt, Türkiye’de yaşayan başta Müslümanlar olmak üzere tüm vatandaşlarımızın birlik ve dayanışma ile bu süreci atlatabileceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Elhamdülillah devletimiz her türlü tedbiri almakta, vatandaşlarımızın sıkıntılarına derman olmakta ve çözüm üretmeye devam etmektedir. Bize düşen görev bu zor zamanlarda devletimizin yanında olmak ve birliğimizi, dirliğimizi sağlam tutmaktır. Ümmet bilinciyle, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ile dünyaya örnek bir tutum içinde olacağız. Cenabı Allah, hiçbir millete vermediği en güzel hasletini biz Müslüman kullarına ihsan etmiş! Bunlardan biri de şüphesiz feyzi ile ruhumuzun nurlandığı, günahlarımızın affına mazhar olduğu, her türlü güzel duygu ve düşüncelerimizi ön plana çıkardığı mübarek Berat Kandilidir. İnsanların her türlü musibetten kurtuluşa nail olacağı feyzi çok yüksek, sevabı bol olan mübarek bir gecedir. Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: ‘”Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ Müslümanların öncelikle günahlarından bağışlanmaları için fırsat gecesi olan bu mübarek geceyi bol bol dua ve ibadetle geçirmeleri gerekir. Allah’ın bu gece ihsan da bulunduğu bağışlanma ve kurtuluş reçetesinden nasiplenebilmek için nefsimizi arındıralım, bol bol ibadet yaparak tövbe ile af ve bağışlanma kapılarının açılmasını isteyelim. İslam âleminin huzura ve mutluluğa kavuşması için bu mübarek geceyi iyi değerlendirelim. Çünkü bu gece Müslümanların günahlarından arınacağı, işlediği suçların af olacağı, musibetlerden, belalardan, hastalıklardan kurtulmanın yolunun açılacağı, hayırlı ve güzel işlerinden dolayı da Cenabı Allah’ın mağfiretine nail olup ihsanından bol bol yararlanabileceği bir gecedir.

Bu duygu ve düşüncelerle mübarek Berat Kandilinin ülkemiz başta olmak üzere İslam âlemine hayırlara vesile olmasını diliyorum. Salgın hastalığından tüm Müslümanları kurtarmasını, hastalarımıza şifa vermesini, İslam âlemine huzur ve mutluluk getirmesini, tövbelerin, dua ve ibadetlerin kabul edilerek af ve mağfirete nail olmamıza vesile olmasını Cenabı Allah’tan temenni ediyorum.”

Yorum Yap

Yorum alanı boş bırakılamaz
Lütfen adınızı giriniz (Size hitap edebilmemiz adına)