Ana sayfa Arşiv Başkan Erbaş: İslam’ın Barış, İlim, Bilgi ve Hikmet Dini Olduğunu Anlatmamız Gerekiyor

Başkan Erbaş: İslam’ın Barış, İlim, Bilgi ve Hikmet Dini Olduğunu Anlatmamız Gerekiyor

215

ABD ve Kanada üniversitelerinde görev yapan din görevlileriyle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, konuşmasında İslam’la ilgili çok önemli noktalara değindi. Başkan Erbaş, “İslam’ın barış, ilim, bilgi, hikmet dini olduğunu anlatmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, yurt dışındaki üniversitelerde görev yapan din görevlileriyle buluştu. Öğretmen, akademisyen, din görevlisi olarak Amerika ve Kanada’da görev yapanlar ile bir araya gelen Başkan Erbaş, yurt dışında yaptıkları görev neticesiyle önemli bir vazife tebliğ ettiklerini dile getirerek, “Özellikle gençlere rehberlik etme konusunda, dini mübin-i İslam’ı insanlara ulaştırma, onların ibadet hayatlarında rehberlik yapma konusunda çok büyük bir vazifeyi icra ediyorsunuz. Rehberliğinizden dolayı, yapmış olduğunuz güzel işlerden dolayı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, konuşmasına”Allah indinde dinin İslam olduğu anlayışını insanlara kim ulaştıracak? Bizler ulaştıracağız, sizler ulaştıracaksınız” şeklinde devam ettirdi.

“İslam, esasında ilmin kucağına doğmuş bir dindir”

Ardından çok önemli bir noktaya vurgu yapan Başkan Erbaş, “İslam, esasında ilmin kucağına doğmuş bir dindir. Rabbimiz, vahyin ilk ayetlerinde bilgiden, hikmetten, okumaktan, öğrenmekten, öğretmekten ve kalemden bahsediyor. Dolayısıyla sizler ilim yolunda olan insanlarımıza öğrenmenin, öğretmenin, okumanın, okutmanın, bilginin, hikmetin, kalemin, ilmin, irfanın ne kadar önemli olduğu noktasında rehberlik yapıyorsunuz.” dedi.

Kurumumuzun kuruluşundan bugüne kadar yurt içi ve dışı her yerde hak din İslam’ın hakikatlerini insanlara anlattıklarını belirten Başkan Erbaş, “Biz insanlara İslam’ın barış dini olduğunu, ilim dini, bilgi, hikmet dini olduğunu, Kur’an’ın özünün insanlara bu gerçekleri hatırlatmak olduğunu anlatmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, İslamofobi’ye dikkat çekti

“Birileri tarafından yeryüzünde sürekli teşvik edilmeye çalışılan İslamofobi’nin asgariye inmesi, ortadan kalkması noktasında bizim yaptığımız çalışmaların çok büyük etkisi olacaktır” dedi.

Kurumumuzun yurtdışı hizmetlerinden bahseden DİB Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Yurtdışı hizmetlerimizin karşılığını gördüğümüzü, çok verimli olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü yurtdışında çeşitli ülkelerde organizasyonu en güçlü olan ülkelerden birisidir Türkiye, belki de birincisidir.” ifadelerine yer verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here