Ana sayfa DİTİB Avrupa’da İslamofobik saldırılar devam ediyor: DİTİB Köln Sosyal Dayanışma Merkezi’ne taşlı saldırı

Avrupa’da İslamofobik saldırılar devam ediyor: DİTİB Köln Sosyal Dayanışma Merkezi’ne taşlı saldırı

Köln’de genel merkezi bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği bünyesindeki Sosyal Dayanışma Merkezi’ne (ZSU) gece kimliği belirsiz kişilerce taşlı saldırı düzenlendi.

Avrupa’da İslam hazımsızlığı devam ediyor. Şimdide Almanya’nın Köln şehrinde Subbelrather Caddesi üzerindeki, cenaze nakil ve defin başta olmak üzere kitabevi, seyahat ve sigorta hizmetleri veren merkeze 00.30 sularında yapılan saldırı sonucu binanın camları kırıldı ve merkezde hasar oluştu.

Gece nöbetçisi personel tarafından fark edilen taşlı saldırının polise intikal ettirildiği, polisin binada inceleme yaptığı ve konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

DİTİB Sosyal Dayanışma Merkezi Başkanı Ali Özdemir yaptığı açıklamada, “Güvenlik kameralarımızın kaydettiği görüntülerde, saldırganların 2 erkek olduğu görülüyor. Biz bu ülkenin asli unsurlarıyız. Geçmişte de cenaze araçlarımız ve kitabevimiz yakıldı. Beklentimiz, faillerin bir an önce bulunması yönündedir.” ifadesini kullandı.

Saldırıda 8 cm çapında taş kullanılarak camların kırıldığı belirtildi. Avrupa’daki İslamofobi faaliyetlerinde saldırılar Ramazan ayında da devam ediyor. İslam karşıtı gruplar örgütlenerek DİTİB Camileri ve kurumlarına saldırılar gerçekleştiriyor.