Ana sayfa Diyanet Anayasa Mahkemesi kararıyla İLİTAM dönemi sona erdi! İLİTAM iptal edildi

Anayasa Mahkemesi kararıyla İLİTAM dönemi sona erdi! İLİTAM iptal edildi

8888

Anayasa Mahkemesi (AYM), ilahiyat önlisans mezunlarına sınavsız üniversite geçişi sağlayan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yasası’ndaki maddeyi CHP’nin başvurusu üzerine “eşitlik ilkesine aykırı” olduğu gerekçesiyle iptal etti.

T24.com.tr’nin haberine göre TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda, 2018 Haziran seçimlerine iki ay kala AK Parti’li milletvekilleri 13 üniversitenin bazı fakültelerinin yeni üniversitelere dönüştürülmesine ilişkin yasaya ekledikleri madde ile 2 yıllık ilahiyat önlisans programından mezun olanlara 4 yıllık ilahiyat veya eşdeğer alanlarda sınavsız lisans tamamlama eğitimi verilebilmesinin önünü açtı.

CHP İLİTAM’IN İPTAL OLMASI İÇİN BAŞVURDU, KABUL EDİLDİ

İlgili düzelmenin iptali için CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Özkoç ve 126 muhalefet milletvekili imzasıyla AYM’ye başvuru yapıldı. AYM Genel Kurulu, sadece ilahiyat önlisans mezunlarına ayrıcalık tanıyan ve YÖK Yasası’na “geçici 77. madde” olarak eklenen düzenlemeyi “eşitliğe aykırı” bularak, iptal etti.

GEÇEN SENE YERLEŞENLER DEVAM EDECEK

Düzenlemeden en çok üniversitesiz diploma isteyen medrese öğrencilerinin yararlandığı öğrenildi. Yasanın Cumhurbaşkanı onayı ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından YÖK konu ile ilgili duyuru yaparak kayıtları almaya başlamıştı. Bu kapsamda yasa dışı eğitim veren medreselerde dini eğitim alan mollaların ilahiyat önlisans eğitimi almalarının ardından üniversitelerde “İlahiyat ile İslami İlimler Fakülteleri”ne yerleşmek için başvuruda bulundukları ve yerleştirildikleri öğrenildi. YÖK kaynakları da geçen dönemde yapılan yerleştirmelerin yanı sıra, “Geçici 77. madde” ile 2019 ilahiyat lisans tamamlama kapsamında üniversitelere yerleştirilen ancak kayıt yaptıramayan adaylar için de Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı ile 20 Eylül’e kadar ek süre tanındığını ve yerleştirme işlemlerinin tamamlandığını aktardı. Ancak AYM kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından ilahiyat fakültelerine sınavsız geçiş imkânı ortadan kalkacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here