Ana sayfa Diyanet Allah Doğru Yolu Gösterir

Allah Doğru Yolu Gösterir

3

Doğru yol Allah’a aittir. Yolun eğrisi de vardır. Allah dileseydi hepinizi doğru yola iletirdi. (Nahl, 16/9)

İnsanın önünde hayatı boyunca daima iki yol bulunur. Bu yollardan biri doğru, diğeri de eğridir. Allah (cc), verdiği akıl nimeti ve dini vasıtasıyla kullarına doğru yolu mutlaka gösterir. Şeytan ve nefis de insanı yanlış yola sokmaya çalışır. İnsanlar Allah’ın (cc) gösterdiği doğru yolu seçebilecekleri gibi şeytanın gösterdiği yanlış yola da gidebilirler. Allah (cc) bu noktada insanları özgür bıraktı ve özgür tercihlerinin sonucundan da onları sorumlu tuttu. Şu hâlde insan bu sorumluluğunu asla unutmamalı; nasıl bir yol tuttuğunu, nasıl inandığını, nasıl yaşadığını çok iyi düşünüp değerlendirmelidir.

Yaptığımız tercihlerden sorumluyuz. Dolayısıyla tercihimizi sırat-ı müstakim olan Allah’ın yolunda yürümekten yana yapmalıyız. Aklımızı kullanarak ve Kitab’a sarılarak nefsimizle ve şeytanla mücadele edebiliriz.

Sebîl: Yol. 

Kaynak: Read More 

Bu haber, Diyanet Haber (www.diyanethaber.com.tr) üzerinden otomatik olarak yayınlanmaktadır. Bu içeriğe Dini Haber Merkezi tarafından hiçbir şekilde editöryal müdahalede bulunulmamıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here