Ana sayfa Arşiv 4 İmama Birden Fazla Kişinin Ölümüne Neden Olmak Suçundan 15 Yıla Kadar...

4 İmama Birden Fazla Kişinin Ölümüne Neden Olmak Suçundan 15 Yıla Kadar Hapis İstemiyle Dava Açıldı

1059

4 imama birden fazla kişinin ölümüne neden olduğu gerekçesiyle 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Cenaze namazı sırasında cemaatin üzerine tente düşmesi sonucu 3 kişinin öldüğü, 45 kişininde yaralandığı olayla ilgili 2’si cami görevlisi 2’si belediyenin cenaze kaldırmakla sorumlu olduğu bilinen 4 imam hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı.

Geçtiğimiz yıl, 10 Ocak 2017 tarihinde meydana gelen 3 kişinin ölümü, 45 kişinin yaralanması ile sonuçlanan tente kazasıyla ilgili 4 imama “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçu nedeniyle dava açıldı. Bakıköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir iddianame hazırlandı.

Hazırlanan iddianamede cenaze namazı sırasında çöken üzerinde kar birikmesi sonucu çöken tentenin altında kalarak Zihni Ganiç, Feruzan Eryürük ve Mustafa Ümit Şengezer’in öldüğü ve 45 kişinin yaralandığı belirtilirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde cenaze namazlarını kıldırmakla görevli 2 imamlar Mustafa Çiçek ve Mustafa Kavukoğlu ile Ömer Duruk Camisinde görev yapan imamlar Faruk Yazar ve Adem Karabay şüpheli olarak yer aldı.

Bilirkişi raporunda ise Bakırköy Müftüsü Mustafa Açıkalın ise Ömer Duruk Camisinin önemli bir camii olduğu ve protokol cami olarak özel bir öneme sahip olduğu gerekçesiyle mevzuat çerçevesince yapılması gereken denetim, gözetim, bakım-onarım çalışmasını yerine getirmediği ve güvenlik çalışmasına ilişkin personel eğitimini sağlamadığı gerekçesiyle asli kusurlu sayıldı.

“Hemen kılıp çıkarız” dediği iddia edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi cenaze kaldırmakla görevli imamlar Mustafa Kavukoğlu ve Mustafa Çiçek’in de şeridi kaldırarak cemaati bu alan topladıkları ve namazı burada kıldırdıklarını ifade ettikleri öne sürüldüğü belirtilerek asli kusurlu sayıldıkları da Bilirkişi raporunda yer aldı.

Mustafa Kavukluoğlu ve Mustafa Çiçek’in anonslarla uyarı yapıldığı ve şeritlerin çekilmesine rağmen cemaati tentelerin altına topladıkları ifade edilirken, cemaatten birisinin ise hemen kılıp çıkarız teklifini kabul ettikten sonra tentelerin çöktüğü belirtildi.

Sanık ifadelerinde imam Mustafa Çiçek’in ifadesinde, cemaat içinden birinin cenaze namazını hızlıca tentenin altında kılma teklifini kabul ettiğini belirterek, namaz sonrasında ise tentelerin çöktüğü, diğer imam Adem Karabey’in de camiye gittiğinde tentelerin üzerinde kar birikintisini fark etmesi üzerine Bakırköy Belediyesi’ni arayarak bilgi verdiğini ifadelerine ekledi.

Eski Bakırköy Müftüsü Mustafa Açıkalın’ın, temizlik görevlisi Ali Rıza Mülayim’in, Bakırköy Belediye Başkanlığında çalışan görevliler ve tenteyi kuran şirket yetkilileri hakkında da takipsizlik kararı verildi.

Gönderilen iddianame, Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesin tarafından kabul edildi. İlerleyen günlerde ise sanıkların hakim karşısına çıkması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here