Ana sayfa Eğitim 27 Şubat 2021 tarihli MBSTS sınav soruları ve cevapları yayınlandı mı? 2020...

27 Şubat 2021 tarihli MBSTS sınav soruları ve cevapları yayınlandı mı? 2020 MBSTS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

218

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgi ve Seviye Tespit Sınavı (DİB-MBSTS) 27 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Pandemi nedeniyle bir çok kez ertelenen 2020-MBSTS’nin sınav soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak? 2020 MBSTS sınavının sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 MBSTS puan hesaplama nasıl yapılır? Detaylar haberimizde!

2020-MBSTS’nin sınav soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak?

2020 yılında gerçekleştirilmesi planlanan ve salgın nedeniyle 27 Şubat 2021 Cumartesi günü gerçekleştirilen Mesleki Bilgi ve Seviye Tespit Sınavı’nın soruları ve cevaplarının ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden bir gün ila 1 hafta arasında açıklanması bekleniyor.

ÖSYM’nin genel olarak gerçekleştirdiği sınavlarda minimum 1 gün içinde sınav sorularını ve cevaplarını kendi AİS sisteminde açıklıyor. Sınava giren öğrenciler de hatırladıkları soruların cevaplarını bu sistem üzerinden kontrol edebiliyor.

SORU VE CEVAPLAR AÇIKLANDI:

27 Şubat 2021 tarihli MBSTS soru ve cevapları açıklandı!

 2020 MBSTS sınavının sonuçları ne zaman açıklanacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin 27 Şubat 2021 tarihinde girdiği Mesleki Bilgi ve Seviye Tespit Sınavı’nın (MBSTS) sonuçlarının yaklaşık 30 gün içinde açıklanması bekleniyor. Ancak net bir tarih yok.

2020 MBSTS puan hesaplama nasıl yapılır?

Adayların doğru cevap sayısı ham puanı olacaktır. Adayların ham puanları kullanılarak testin ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanacak ve aşağıdaki formüle göre ham puanlar, ortalaması 50 ve standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir.

Hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak en küçüğü 20, en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülecek ve adayların sınav puanları hesaplanmış olacaktır.

MBSTS sınavına niçin girilir?

Mesleki Bilgi ve Seviye Tespit Sınavı’na (MBSTS);

  • Camide görev yapan din görevlilerinin yer değişikliği yapmak için,
  • Diyanet İşleri Başkanlığı personelinden başka görev yapmakta iken İmam-hatip, müezzin-kayyım, Kur’an kursu öğreticisi unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları için,
  • Kariyer unvanları basamaklarında yükselmek için,
  • Yurtdışı ile hac ve umre hizmetleri görevlendirmeleri için girilmektedir.

MBSTS kaç sorudan oluşmaktadır? Sınav süresi ne kadardır?

Mesleki Bilgi ve Seviye Tespit Sınavı (MBSTS), 60 sorudan oluşmaktadır. Sınav süresi 90 dakikadır.

MBSTS soru dağılımı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here