Ana sayfa Biyografi Hafız İsmail Yener corona virüsten vefat etti! Hafız İsmail Yener kimdir?

Hafız İsmail Yener corona virüsten vefat etti! Hafız İsmail Yener kimdir?

244

Sakarya Tozlu Cami’nin İmam Hatibi Pamukovalı Hafız İsmail Yener 84 yaşında hayatını kaybetti.

Pamukova’nın yetiştirdiği önemli isimlerden biri olan 84 yaşında ki Hafız İsmail Yener hayatını kaybetti. Uzun yıllar Cami Müezzinliği yapan ve son olarak Tozlu Cami’nin imam hatipliği görevini yürüten ve emekli olan 5 çocuk babası Yener’in ölümü başta ailesi olmak üzere, öğrencilerini de derin yasa boğdu.

Yener 10 Nisan tarihinde Pamukova Merkez Mezarlığı’nda toprağa verildi.

9 Nisan’da hayatını kaybettiği öğrenilen Yener’in küresel salgın haline gelen ve tüm dünyanın sıcak gündemi olan Coronavirüsü nedeniyle ölüm haberi çok sonradan öğrenildi.

İsmail Yener kimdir?

1934 yılında dünyaya geldi. 1940 yılında Molla Nuri adı ile ünlenen dönemin imamından hafızlık eğitimi almaya başladı ve 4 yılda hafızlık eğitimini tamamladı. 1948 yılında İstanbul da tahsis-i huruf, mahraç ve güzel ağızla Kuran ı Kerim okuma eğitimi aldı

Yine İstanbul’da Yeni Camii müezzini Necati Efendi den, Nur-u Osmaniye Camii imamından ders aldı. Meşhur Enderunlu İsmail Efendi den kısa bir dönem tashih-i huruf eğitimi de aldı. İlk görevine Pamukova da Bacıköy de imam-hatibi olarak başlamıştır.

Askerlik sonrası Pamukova Çarşı Camii Müezzin Kayyumu daha sonrada imamın vefatı sonrası aynı camii de imam-hatiblik yapmıştır. 1968 yılında Adapazarı Merkez Tozlu Camii imam-hatibliğini yapan Hafız İsmail Yener, Kocaeli İli İzmit İlçesinde Mehmet Ali Paşa Camii gibi merkezi camilerde görev yapmıştır.

Kuran-ı Kerim okuması hem dinleyenler hem meslektaşları tarafından büyük beğeni toplayan Hafız İsmail, Dini Musuki bilgisini Kuran okuyuşuna yansıtırdı.Büyük İslam bilgisine sahip olan Hafız İsmail Yener, ayrıca icrası çok zor olan birçok musiki makamında Kur an okur ve dilediği anda istediği makamda devam edebilen nadir okuyuculardandı. Kendisi ilim irfan ve tahsile çok önem verirdi. 5 çocuk babasıydı.

Kaynak: adayorum

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here